Avdullah Hoti nis punën si kryeministër

Krejtësisht i vetëm kryeministri i sapozgjedhur, Avdullah Hoti, sot ka marrë pjesë në ceremoninë e marrjes së detyrës.

Me një kalim para Gardës Ceremoniale, Hoti që dje u votua si pasardhës i Albin Kurtit, ka nisur ditën e parë të punës si i pari i ekzekutivit.

Pak minuta pas marrjes së detyrës, Hoti pritet të mbledh kabinetin e ri qeveritar për të mbajtur mbledhjen e parë si kreu i ekzekutivit.

Në ditën e parë si kryeministër, Hoti, pas mbledhjes së qeverisë do të bëjë homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova dhe në kompleksin memorial “Adem Jashari”.

Ndërkohë, vizitën e parë si kryeministër do ta bëjë në Ministrinë e Shëndetësisë.