Abrahams: BE-ja dhe SHBA-ja të kërkojnë drejtësi edhe në Serbi për krimet në Kosovë

SHBA-ja dhe BE-ja duhet të kërkojnë drejtësi edhe për krimet e forcave serbe të kryera në Kosovë, ka thënë hulumtuesi i Human Rights Watch, Fred Abrahams. Abrahams përmes një postimi në Twitter i është referuar fjalimit të Thaçit.

Sipas tij, e vërtetë është pjesa e fjalimit rreth pandëshkueshmërisë së forcave serbe në Kosovë.

“Një çështje e ngritur nga Thaçi sonte mbrëma, tingëllon e sinqertë: pandëshkueshmeria e forcave serbe kundër shqiptarëve të Kosovës është e thellë dhe e përhapur. BE-ja dhe SHBA-ja duhet të kërkojnë drejtësi edhe atje”, ka shkruar ai.

Thaçi të hënën ka thënë se do të japë dorëheqje nëse do të konfirmohet aktakuza e Zyrës së Prokurorit Special.

Të mërkurën e javës së kaluar Zyra e Prokurorit Special përmes një kumtese kishte bërë të ditur se presidenti Hashim Thaçi dhe i pari i PDK-së, Kadri Veseli akuzohen për vrasjen e rreth 100 personave.