Kantoni zviceran pranon Bitcoin-in për pagesa të taksave

Kantoni Zug thotë se do të pranojë Bitcoin-in ose Ether si pagesa taksash nga shkurti 2021.

Ky veprim do ta bëjë atë kantonin e parë zviceran që pranon pagesa me monedhat virtuale. Zug ka pranuar Bitcoin-in për shërbimet qeveritare që nga viti 2016, por vetëm deri në një vlerë prej 200 CHF.

Në një njoftim për shtyp, drejtori i financave të kantonit, Heinz Tännler, tha: “Si shtëpia e ‘Luginës së Kriptos’, është e rëndësishme për ne që të promovojmë dhe të thjeshtësojmë më tej përdorimin e monedhave virtuale në jetën e përditshme”.

Tännler tha se kantoni nuk po ndërmerrte ndonjë rrezik, pasi autoritetet do të merrnin franga zvicerane për çdo pagesë të bërë me një monedhë virtuale, shkruan swissinfo.ch, përcjell albinfo.ch.

Lini një koment!