Elon Musk edhe zyrtarisht më i pasur se Mark Zuckerberg

0
5

Lajmi për rritjen e çmimit të aksioneve të Tesla-s në indeksin S&P 500 bëri që Elon Musk të ngritej edhe më lart në listën e njerëzve më të pasur në botë. 

Që nga e marta, kur aksionet e prodhuesit të automobilave elektrikë u ngritën me 12%, pasuria e Musk u rrit me 11.8 miliardë dollarë për të arritur 114 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg., transmeton Telegrafi.

Ai tani ka eklipsuar themeluesin e Facebook Mark Zuckerberg për të marrë vendin e tretë në renditjen globale të pasurisë, njoftoi Bloomberg.

Tesla ka vlerën më të lartë të tregut nga çdo kompani makinash në botë – përpara Toyota, Volkswagen dhe General Motors – pavarësisht se bën vetëm një pjesë të numrit të automjeteve.

Telsa pret të dorëzojë deri në 500,000 automjete këtë vit, krahasuar me prodhimin vjetor të Toyota prej rreth 10 milionë.

Lini një koment!