Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë të ditur se pandemia do të vazhdojë të përhapet nëpër botë për një kohë shumë të gjatë teksa krejt energjia do të mbetet e përqendruar në të. Drejtori i OBSH-së, Michael Ryan, ka thënë se tani bota po...
Tre persona kanë vdekur në 24 orët e fundit në Kosovë nga COVID-19, derisa janë regjistruar edhe 63 raste të reja me koronavirus, ka konfirmuar IKSHPK-ja. Tutje bëhet e ditur se janë testuar gjithsej 634 mostra, transmeton KOHA. “Brenda 24 orëve...
Vendet e rajonit javën e ardhshme pritet përfundimisht të marrin vendim për kalimin e lirë dhe hapjen e kufijve, paralajmëroi ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. Edhe pse qëndrimi i autoriteteve shëndetësore ishte i njëjtë edhe javën e kaluar, ndryshimi i regjimit të lëvizjes së...
Katër persona kanë humbur betejën me koronavirusin në 24 orët e fundit në Kosovë, ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të premten. Me këto viktima, numri total i të vdekurve shkon në 611. Të premten janë regjistruar 57 raste të reja...
Si duhet të veprojnë bizneset pas COVID-19? Deloitte thotë se kompanitë duhet të përqafojnë ide që bartin një 'qëllim' dhe 'potencial', me qëllim krijimin e një kulture të fortë dhe elastike në vendin e punës. Në zemër të këshillave të saj për fazën e...
Një studim i ri amerikan sjell në vëmendje të autoriteteve një lidhje të mundshme mes vdekshmërisë nga COVID-19 dhe ekspozimit ndaj ndotësve atmosferikë të rrezikshëm Aty ku ajri është më i ndotur, koronavirusi shkakton më shumë dëme. Ky është përfundimi i një grupi kërkuesish...
Shtetet e pasura, përfshirë, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Japonia kanë blerë tashmë më shumë se gjysmën e furnizimit të pritur të vaksinës së koronavirusit, tha organizata ndërkombëtare jofitimprurëse kundër varfërisë Oxfam. Këto vende përfaqësojnë 13% të popullsisë së botës, por kanë blerë...
Në 24 orët e fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 833 tiketa për mosrespektim të ligjit për COVID-19 në Kosovë. Këtë e bën të ditur Policia e Kosovës përmes një postimi në Facebook, gjera konfirmon se ka shqiptuar edhe 1209 tiketa për kundërvajtje në...
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 664 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 43 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë...
Gjatë muajit shtator në Kosovë, është shënuar një rënie e lehtë e të infektuarve me koronavirus, që e shkakton sëmundjen COVID-19. Muaji korrik e gusht ka qenë kulmi i të infektuarve ku shifrat ditore kanë qenë kryesisht treshifrore, kurse në ditët e fundit, numri...