Kanë kaluar më shumë se dy muaj qëkur Zvicra, në kuadër të masave kundër përhapjes së koronavirusit ka vendosur listën e vendeve të rrezikut, të njohur si lista e “karantinës”. Në këtë listë zënë vend shtetet ose regjionet e shteteve të caktuara, në të...
E çuditshme, por e vërtetë. Zvicra po mendon të shpenzojë miliarda në aeroplanë të rinj luftarakë pavarësisht se vendi nuk ka kryer ndonjë luftë në më shumë se 200 vjet. Por këto ide janë përballur me shumë kundërshtime, pasi shumë besojnë se vendi neutral...
Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu ka njoftuar se MPB’ja e ka krijuar një sistem që do të shërbej si portal pune, raporton Gazeta Express. Veliu ka njoftuar gjithashtu se krahas përgatitjeve të nevojshme për aktet nënligjore dhe teknike për menaxhimin e burimeve...
Duket se ulja e menjëhershme e temperaturave dhe kushtet e motit, për qytetarët e Kosovës nuk jane bërë aspak pengese në këtë fundjavë. Kolonat e mjeteve dhe fluksi në Morinë ka qënë thuajse i njëjtë me fundjaven e kaluar. Më shumë se 7 mijë...
Ministri i Tregtisë̈ dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka thënë se fokusi kryesor i tij që nga marrja e detyrës ka qenë dhe mbetet përkrahja e prodhuesve vendor dhe mbrojtja e konsumatorit. Ai thotë se kanë organizuar një serë aksionesh të inspektimit për të parë...
Projektligji për rimëkëmbjen ekonomike dështoi të votohet sërish në parim në seancën e së enjtes, por ky veprim po konsiderohet i rrezikshëm për ekonominë e Kosovës. Derisa qeveria kërkon sa më parë të votohet projektligji në fjalë, opozita thotë se ky plan nuk i përmbush nevojat e...
Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka njoftuar se gjatë ditës së sotme ka dorëzuar peticionin e punëtorëve shëndetësorë dhe stafit mbështetës të realizuar nga data 14 shtator. Përmes peticionit punëtorët shëndetësor dhe stafi mbështetës kanë shprehur revoltën e tyre për mos realizimin...
Për herë të dytë, Inspektorati i Punës i ka dhënë të drejtë 51 ish-punëtorëve të Aeroportit të Prishtinës. Organi i shkallës së dytë i Inspektoratit të Punës e ka vlerësuar si të pabazuar ankesën e aeroportit ndaj vendimit të parë, transmeton KOHA.
Kanë nisur punimet për kyçjen direkte të ekipeve të Qendrës së Mjekësisë Urgjente në rrugën “Fehmi Lladrovci” afër “Rrethit të Flamurit” në Prishtinë. Sipas drejtorit të Shëndetësisë në Prishtinë, Bujar Gashi, kjo do të bëhet me të vetmin qëllim për “shkurtimin edhe më shumë...
Krim mjedisor e ka cilësuar deputetja e Kuvendit të Kosovës, Mimoza Kusari-Lila prerjen e drunjve në rrugën kryesore të qytetit të Gjakovës. Ajo ka thënë se Gjakova të premten është zgjuar me pamjen e prerjes së drunjve të vjetër për “t’u zgjeruar rruga për më shumë makina”....