Për shkak të rënies së bursave javën e kaluar, pasuria kolektive e 10 miliarderëve më të pasur në botë është zvogëluar për 44 miliardë dollarë. Sa për krahasim, bruto prodhimi vjetor i Kosovës është rreth 8 miliardë dollarë. Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg-ut,...
Nga 50 shtetet amerikane, 32 kanë të paktën një ligj që u lejon të besuarve të një firme të marrin parasysh disa interesa joaksionere Vitin e kaluar, 184 nga shefat më të fuqishëm të Amerikës, u zotuan të administrojnë firmat e tyre jo vetëm...
Bllokimet për shkak të pandemisë, anulimi i udhëtimeve dhe kufijtë e mbyllur mund t’i kenë vënë në provë të vështirë planet për pushime këtë verë. Megjithatë, rënia drastike e turizmit do të ketë ndikim të madh te vendet që mbështeten te turistët e huaj – me efekte...
Kanadaja dhe Arabia Saudite kanë qenë dy furnizuesit më të mëdhenj të naftës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës duke eksportuar më shumë se 1 milion fuçi nafte në ditë në qershor. Siç bën të ditur Administrata e Informacionit të Energjisë (EIA), Kanadaja mbeti...
Australia ka hyrë zyrtarisht në recesion ekonomik për herë të parë në gati 30 vjet. Rënia në tremujorin e dytë ishte edhe më e madhe se kriza e Drepresionit të Madh të viteve të 30-a të shekullit të kaluar. Ekonomia shënoi rënie rekorde prej...
Pasuria neto e Elon Musk u rrit në 115 miliardë dollarë, duke lënë pas edhe shefin ekzekutiv të Facebook, Mark Zuckerberg, në listën e njerëzve më të pasur në botë, raporton Bloomberg. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, rritja e pasurisë së Musk ndodhi...
Dy qytetet më të mëdha të Zvicrës (Cyrihu dhe Gjeneva) janë qendrat tradicionale të mërgimtarëve dhe gjithashtu më të shtrenjtat. Por ka edhe qytete të tjera zvicerane me shumë për të ofruar bashkësinë ndërkombëtare Informacioni për të katër qytetet do të jetë i rëndësishëm...
Shefat pretendojnë se fitimet superiore të kompanive i justifikojnë çeqet e tyre të majme. A është kjo e vërtetë? “Shpesh, kompensimi ekzekutiv në SHBA, nuk përputhet aspak me performancën… Rrethanat nuk i favorizojnë fare investitorët”. Pikërisht me këto fjalë, në vitin 2006, Warren Buffett,...
Eksportet e vendeve G20 shënuan rënie prej 17.7 për qind dhe importet 16.7 për qind në tremujorin e dytë të këtij viti, mbi një bazë tremujore. Tregtia ndërkombëtare e vendeve të G20 ka shënuar rënie të ndjeshme në tremujorin e dytë të vitit 2020,...
Koronavirusi vijon të godasë tregun e smartphoneve, i cili në tremujorin e dytë ka humbur një të pestën e volumit Nga prilli në qershor, shitjet botërore të smartphoneve kanë rënë me 20,4 për qind me bazë vjetore, duke zbritur në nivelin 295 milionë njësi....