As Rusia e as Kina nuk po e zënë boshllëkun që le BE-ja e dobësuar në Ballkan, por SHBA-ja. Fusha më e rëndësishme e lojës është Kosova, ku Trumpi dëshiron patjetër një triumf në vitin zgjedhor, mendon Mappes-Niediek. Po vijnë rusët! Kjo dëgjohej më...
Se Bashkimi Europian do zgjerohej në Ballkanin Perëndimor dyshohej edhe para bllokimit të nisjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nga Franca e Holanda. E nëse nuk ndryshohet metodologjia dhe ritmi i këtij procesi asnjë shtet në ballkanin perëndimor nuk do të anëtarësohet në BE...
Aviokompania me kosto të ulët Wizz Air ka përcjellë pak më shumë se 1,118,000 pasagjerë në fluturimet e saj në Shkup gjatë tre tremujorëve të parë të vitit 2019, duke e shtrirë dominimin e tij në kryeqytetin maqedonas. Siç mëson...
Dogana e Kosovës ka përgatitur një dokument sqarues për Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë me Turqinë, e cila ka hyrë në fuqi më 1 shtator 2019. Sipas Doganës së Kosovës, Marrëveshja e Tregtisë së Lirë në mesë të Republikës se Kosovës dhe Republikës së...
Shqipëria u rendit më dobët se të gjitha shtetet e rajonit në promovimin e vendit ndaj investitorëve të huaj dhe gjithashtu ka strategjitë më të paqarta në këtë drejtim. Vlerësimet u dhanë gjatë një vrojtimi që Banka Botërore bëri vitin e kaluar në të gjitha vendet e...
Maqedonia Veriore ka reaguar për herë të parë pasi Kosova, përkatësisht Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka marrë vendimin për marrjen e masës reciproke ndaj tyre në dy produkte (mjaltit natyral dhe patatet) Lidhur me këtë ka reaguar ministri i Bujqësisë, Trajan Dimovski. Ai...
Në një botim të ri mbi politikën e BE-së ndaj rajonit të Ballkanit, të shkruar nga Vladimir Djordjevic dhe Vladimir Vuckovic, thuhet se fuqia transformuese e BE-së ndaj Ballkanit është e paprovuar si në teori, edhe në praktikë, shkruan BIRN. Z. Djordjevic dhe z. Vuckovic shprehen se kur vendosën të...
Vendimi i Bashkimit Europian për të shtyrë bisedimet për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk mund të merrej në një kohë më të papërshtatshme se kjo, shkruan për Politico.eu, Jacob Mardell, një studiues në Institutin Mercator për Studimet Kineze (MERICS). Me angazhimin e Brukselit ndaj rajonit të Ballkanit...
“Nga maja e kësaj porte, protestuesit hodhën baltë mbi kokën e Mbretit Joffrey”, shpjegon Ivan Vukovik, një tur-operator, i cili është duke treguar me gisht portën ‘Pile Gate’ në Dubrovnik, shkruan The Economist. Në momentin që po e thoshte këtë gjë, tur-operatori po i referohej një episodi që u zhvillua...
Ekrem Imamoglu është një politikan turk nga radhët e Partisë Popullore Republikane i cili sot fitoi zgjedhjet për kryebashkiak të Stambollit. Kjo është hera e dytë që Erdogan i ka humbur zgjedhjet në Stamboll brenda këtij viti. Zgjedhjet e para u anuluan për shkak të ankesave të partisë së...