Volkswageni ka prezantuar modelin e ri plotësisht elektrik, ID.4. Ai pozicionohet si SUV, i ngjashëm në madhësi me Tiguanin e famshëm dhe do të rivalizojë direkt Skoda Enyaqin dhe Tesla Model Y. I bazuar në platformën e grupit për modele elektrike, vetura vjen me...
Partia Demokratike e Kosovës përmes një konference i ka quajtur të dyshimta vendimet për ndërtimin e Minierës së Re të Korporatës Energjetike të Kosovës. Deputeti i PDK-së, Bajrush Xhemajli, tha se qeveritë, që nga ajo e Haradinajt e deri te Hoti kanë vendosur ta...
“Forbes” publikoi klasifikimin e futbollistëve më të paguar në botë në sezonin 2020/21, duke marrë në konsideratë pagat bruto, bonuset dhe të ardhurat nga marrëveshjet e sponsorizimit Rivalët e përjetshëm, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, të cilët kanë shënuar dekadën e fundit të futbollit...
Nga titujt nuk e merr asnjëherë lajmin e plotë, por ato të japin një ide. Kështu ndodh me disa mbulime të garës presidenciale në SHBA kohët e fundit. Ja disa tituj që bëjnë përshtypje: “Lewis thotë se liberalët e çmendur të...
Përdorimi i aplikacioneve të lidhura me internetin po ul me ritëm të shpejtë përdorimin e thirrjeve ndërkombëtare nga rrjetet celulare. Të dhënat nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) tregojnë se në tremujorin e dytë të vitit, trafiku total i thirrjeve ndërkombëtare ra...
Swiss, kompania ajrore e Zvicrës, e cila është pjesë e grupit Lufthansa, u ka kërkuar punonjësve të pranojnë një ulje page 15%. Nëse ata e refuzojnë këtë ofertë, linja ajrore ka thënë se 1,425 vende pune do të jenë në rrezik, 15% e fuqisë punëtore, sipas një...
Për të siguruar "konkurencën e drejtë" Bashkimi Evropian po përgatit rregulla më të rrepta kundër kompanive të mëdha të teknologjisë. Në artikullin e "Financial Times" thuhet se Komisioni Evropian po përgatit një projektligj që do të detyrojë kompanitë e mëdha të teknologjisë si Alphabet,...
Shumëkombëshja me seli në Redmond ka përfunduar testin e parë të një projekti për transferimin e serverëve në kontejnerë që do të zhyten në fund të Oqeanit. Rezultatet janë befasuese Serverët e Microsoft do të përfundojnë në fund të detit. Jo, kjo nuk ka...
Kanë kaluar disa orë prej se komuna e Kamenicës dha leje për rrënimin e 11 kazionve ilegale në Karaçevë. Puna deri në rrafshimin e objekteve nuk është ndalur ende, ku ekipe të shumëta vazhdojnë të jenë në vendin e ngjarjes, njofton Klan Kosova.
Jeff Bezos është personi i parë në histori që ka më shumë se 200 miliardë dollarë. Njeriu më i pasur në botë u zotua të shpenzojë 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës në shkurt dhe premtoi 100 milionë dollarë për të...