Rritja e kostove të baterive nuk arrin të frenojë shitjet e automjeteve elektrike

Mbushës për vetura elektrike

Blerësit në mbarë botën janë në radhë për të blerë automjete elektrike (EV) këtë vit – edhe me çmimet në rritje.

Është duke e kthyer skenarin në një dekadë e gjysmë të mençurisë konvencionale të industrisë së automobilave që shitjet e automjeteve elektrike do të shpërthejnë vetëm pasi kostot e baterisë të binin nën një prag që ishte gjithmonë pak mbi horizont.

Këtë vit, kërkesa për EV ka qëndruar e fortë edhe pse kostoja mesatare e baterive litium-jon u rrit në rreth 160 dollarë (148 €) për kilovat-orë në tremujorin e parë nga 105 dollarë (97 €) vitin e kaluar.

Reklama e sponzorizuar

Kostot u rritën për shkak të ndërprerjeve të zinxhirit të furnizimit, sanksioneve ndaj metaleve ruse dhe spekulimeve të investitorëve.

Për një automjet më të vogël si Hongguang Mini, EV-ja më e shitur në Kinë, kostoja më e lartë e baterisë shtoi pothuajse 1,500 dollarë (1,390 €), e barabartë me 30 për qind të çmimit të makinës.

Por kostot e benzinës dhe karburantit të naftës për automjetet me djegie të brendshme janë rritur gjithashtu që kur Rusia pushtoi Ukrainën dhe ekspertët vunë në dukje se shqetësimet mjedisore po shtyjnë gjithashtu më shumë blerës të zgjedhin automjetet elektrike pavarësisht nga ekonomia e paqëndrueshme.

Prodhuesit nga Tesla te SAIC-GM-Wuling, që prodhon Hongguang Mini, kanë kaluar kosto më të larta tek konsumatorët me rritje dyshifrore të çmimeve për automjetet elektrike. Dhe mund të vijnë më shumë rritje.

Andy Palmer, kryetar i prodhuesit sllovak të baterive të automjeteve elektrike, InoBat, thotë se marzhet në industrinë e baterive janë tashmë të pakta, kështu që “rritja e kostove do të duhet të kalojë tek prodhuesit e makinave”.

Prodhuesit e automjeteve si Mercedes-Benz ka të ngjarë t’i zhvendosin rritjet tek klientët nëse çmimet e lëndëve të para të tyre vazhdojnë të rriten.

“Ne duhet të mbajmë marzhe,” tha shefi i teknologjisë Markus Schaefer për Reuters.

Por blerësit deri më tani nuk janë penguar. Shitjet globale të automjeteve elektrike në tremujorin e parë u rritën me gati 120 për qind, sipas vlerësimeve të EV-volumes.com. N

io, Xpeng dhe Li Auto të Kinës arritën shitje rekord të automjeteve elektrike në mars. Tesla dorëzoi një rekord prej 310,000 EV në tremujorin e parë.

Industria prej kohësh po pret pragun e kostos së baterisë prej 100 dollarë (93 €) për kilovat-orë, pasi një sinjal që EV-të po arrinin barazinë e çmimeve me ekuivalentët e karburanteve fosile.

Por me rritjen e çmimeve të benzinës dhe ndryshimin e preferencave të konsumatorëve, kjo mund të mos ketë më rëndësi, thonë analistët.

Kërkesa për EV në Kinë dhe tregjet e tjera “po rritet më shpejt nga sa menduan njerëzit – më shpejt se furnizimi i materialeve” për bateritë EV, tha Stan Whittingham, një bashkë-shpikës i baterive litium-jon dhe një laureat i Nobelit 2019.

Shqetësimi për mjedisin dhe klimën gjithashtu ka motivuar blerësit, veçanërisht ata më të rinjtë, të zgjedhin makinat EV në vend të atyre që djegin lëndë djegëse fosile, tha Chris Burns, shefi ekzekutiv i Novonix, një furnizues i materialeve të baterive me bazë në Halifax. /RTS//SCAN/