Dhjetë njerëzit më të pasur në botë në tetor

Elon Musk

Që nga 1 tetori i këtij viti, renditja e njerëzve më të pasur në botë përfshin nëntë amerikanë që ndërtuan perandoritë e tyre, si dhe një manjat francez të mallrave luksoze.

Miliarderët janë ndër njerëzit më me ndikim në planet: ndikimi i tyre në ekonominë globale është i madh dhe ata luajnë rol kyç në çdo gjë, nga politika ndërkombëtare dhe media te filantropia dhe inovacioni shkencor. Shumë prej tyre kanë krijuar kompani që punësojnë dhjetëra mijëra, ndonjëherë qindra mijëra njerëz në mbarë botën , dhe janë prapa markave më të famshme si Microsoft, Amazon, Tesla, Google dhe Nike.

Shumica prej tyre nuk e trashëguan pasurinë e tyre, por e ndërtuan vetë. Të tjerë, si Rupert Murdoch dhe Mukesh Ambani , patën ndihmë për të hyrë në biznesin familjar, por më vonë e zgjeruan vetë atë në mënyrë të konsiderueshme dhe krijuan perandori në industri.

Reklama e sponzorizuar

Forbes ka ndjekur miliarderët e botës që nga viti 1987 dhe në fillim të këtij viti 2640 prej tyre hynë në listën vjetore. Forbes përditëson asetet e tyre në baza ditore gjatë gjithë vitit. Shumë miliarderë mbajnë pjesën më të madhe të pasurisë së tyre në aksionet e kompanive që ata themeluan. Ndërsa çmimet e këtyre aksioneve lëvizin, po ashtu rritet edhe pasuria e tyre.

Për pjesën më të madhe të gjysmës së parë të vitit 2023, manjati francez i luksit Bernard Arnault kryesonte listën e më të pasurve të Forbes, por kjo ndryshoi më 8 qershor kur shefi i Tesla-s, Elon Musk rimori fronin, me një pasuri në shumën prej gati 238 miliardë dollarësh. Musk e mbajti atë pozicion deri më 1 tetor, ku ishte pothuajse gjatë gjithë vitit 2022.

Forbes rendit 10 njerëzit më të pasur në botë që nga 1 tetori 2023.

1.Elon Musk – 252.6 miliardë dollarë

Elon Musk është CEO i kompanisë së automobilave Tesla, kompanisë së inxhinierisë hapësinore SpaceX (SpaceX) dhe rrjetit social X. Musk zotëron 23 për qind të aksioneve në Tesla , por ai ka lënë peng një pjesë të caktuar të aksioneve të tij si kolateral për kredi. Dy të tretat e pasurisë së tij qëndron pikërisht në kompaninë e automobilave. Në tetor të vitit të kaluar, ai bleu X, pastaj Twitter, për 44 miliardë dollarë dhe zotëron rreth 74 për qind të aksioneve në atë rrjet social. Vlera e X aktualisht është më pak se gjysma e asaj që Musk ka paguar për të.

Ai lindi në Afrikën e Jugut dhe u transferua në Kanada para ditëlindjes së tij të 18-të. Ai mori një diplomë në ekonomi nga Universiteti i Pensilvanisë. Në vitin 2000, ai bashkoi bankën e tij në internet X.com me një platformë të ngjashme të bashkëthemeluar nga Peter Thiel për të formuar PayPal, i cili u ble nga eBay në 2002 për 1.4 miliardë dollarë. Në të njëjtin vit, Musk themeloi SpaceX në qytetin El Segundo afër Los Anxhelosit dhe dy vjet më vonë ai iu bashkua Tesla-s si investitor dhe kryetar i bordit.

Kompania Tesla u themelua një vit më parë, dhe Musk më vonë iu dha statusi i bashkëthemeluesit. Ai doli publikisht me Tesla në vitin 2010, dy vjet pasi u bë CEO. Kapitalizimi i tregut u rrit në mënyrë dramatike gjatë viteve 2020 dhe 2021. Në shtator 2021, Musk u bë njeriu më i pasur në botë dhe në nëntor të të njëjtit vit, pasuria e tij arriti kulmin: 320 miliardë dollarë .

Pas rënies në listën e Forbes, Musk u bë sërish njeriu më i pasur në botë në qershor të këtij viti dhe këtë status e mbajti deri në tetor. Çmimet e aksioneve të Tesla janë rritur gati 130 për qind që nga fillimi i vitit, duke shtuar pasurinë e tij.

2.Bernard Arnault – 187.6 miliardë dollarë

Bernard Arnault është CEO dhe Presidenti i LVMH, kompania më e madhe e mallrave luksoze në botë, e cila përfshin rreth 70 marka të modës dhe kozmetikës, më mbresëlënëse prej të cilave janë Louis Vuitton, Christian Dior , Moët dhe Chandon . & Chandon) dhe Sephora ( Sephora). Në janar 2021, LVMH bleu gjithashtu markën e famshme të bizhuterive Tiffany (Tiffany & Co.) për 15.8 miliardë dollarë.

Babai i Arnos bëri miliona në ndërtim; në fillimet e tij sipërmarrëse, Arnaud përdori 15 milionë dollarët e babait të tij për të blerë kompaninë Christian Dior.

Arno ka pesë fëmijë, të cilët të gjithë punojnë në disa segmente të perandorisë LVMH. Në janar të këtij viti, Arnaud vendosi vajzën e tij Delphine në krye të Dior, markës së dytë më të madhe në grup.

Arno kaloi pothuajse të gjithë gjysmën e parë të këtij viti në krye të listës së më të pasurve të Forbes, dhe në qershor ai ra në vendin e dytë. Që nga 1 tetori, pasuria e Arnaud ishte rreth 22 miliardë dollarë nga një muaj më parë, sipas vlerësimeve të Forbes, për shkak të një rënie prej 11 për qind në vlerën e aksioneve të LVMH.

3.Jeff Bezos – 150 miliardë dollarë

Në qershor 2021, Jeff Bezos dha dorëheqjen si CEO i gjigantit Amazon, por mbeti kryetar i bordit. Në të njëjtin muaj, ai fluturoi në hapësirë ​​me raketën e kompanisë private Blue Origin, të cilën e themeloi vetë dhe në të cilën investoi miliarda dollarë. Ndërmjet 1 shtatorit dhe 1 tetorit të këtij viti, pasuria e tij ra me gati 11 miliardë dollarë për shkak të rënies së vlerës së aksioneve të Amazon me rreth tetë për qind.

Bezos themeloi Amazon në garazhin e tij në Seattle në 1994, pasi la punën e tij në fondin e investimeve të Nju Jorkut Dee Shaw (DE Shaw). Në fillim, ndërsa njerëzit nuk blinin ende tepër online, librat shiteshin në Amazon, dhe deri më sot kompania ka dominuar botën e tregtisë elektronike dhe ka zgjeruar biznesin e saj në prodhimin e filmave dhe serialeve, nën emrin e markës Amazon. Prime Video (Amazon Prime Video).

Bezos u bë njeriu më i pasur në botë në korrik 2017, duke kaluar Bill Gates. Ai dhe Gates u alternuan në numrin 1 për një kohë: Bezos ishte nr. 1 nga 2018 deri në 2021, duke zbritur në numrin 2 të listës për vitin 2022. Që atëherë, ai ka rënë deri në numrin 4, por është rikthyer në numrin nr. 3 në fund të janarit të këtij viti, kur pasuria e indianit Gautam Adani.

Në vitin 2019, Bezos u divorcua nga gruaja e tij MacKenzie. Si pjesë e marrëveshjes, ajo mori katër për qind të aksioneve të Amazon, ndërsa ai mbajti 12 për qind. Që atëherë, Bezos ka shitur më shumë nga aksionet e tij dhe tani zotëron pak më pak se 10 përqind të kompanisë. Amazon doli publike në vitin 1997 dhe që atëherë, sipas Forbes, Bezos ka shitur aksione me vlerë mbi 27 miliardë dollarë. Nëpërmjet kompanisë së tij të investimeve Bezos Expeditions, ai ka investuar në një sërë kompanish, duke përfshirë Airbnb dhe kompaninë e softuerit Workday.

4.Larry Ellison – 135.9 miliardë dollarë

Larry Ellison është një nga bashkëthemeluesit e Oracle, e cila u themelua në vitin 1977. Ai ishte gjithashtu drejtor ekzekutiv i saj deri në vitin 2014, dhe tani ai është shefi i teknologjisë së kompanisë dhe kryetar i bordit. Gjatë viteve, Oracle ka pasur një numër blerjesh të mëdha dhe në vitin 2010 blenë kompaninë e IT Sun Microsystems .

Në vitin 2012, Ellison bleu ishullin Havai të Lanai për 300 milionë dollarë dhe u zhvendos atje në vitin 2020. Ai investoi në Tesla dhe ishte në bordin e kompanisë nga 2018 deri në gusht 2022.

Për tetë ditë në qershor të këtij viti, Ellison kaloi si njeriu i tretë më i pasur në botë, duke kaluar Bezos pas rritjes së vlerës së aksioneve të Oracle. Pasuria e tij ra me rreth 16.5 miliardë dollarë midis 1 shtatorit dhe 1 tetorit 2023, gjë që e uli Ellison përsëri në vendin e katërt në listë.

5.Warren Buffett – 117 miliardë dollarë

I njohur si “profeti i Omahas”, Warren Buffer (Warren Buggett) është një nga investitorët më të suksesshëm të të gjitha kohërave. Ai drejton konglomeratin e investimeve Berkshire Hathaway, i cili zotëron dhjetëra kompani, duke përfshirë kompaninë e sigurimeve Geico , prodhuesin e baterive Duracell dhe zinxhirin e restoranteve Dairy Queen. Buffett është djali i një kongresmeni amerikan dhe ishte vetëm 11 vjeç kur bleu për herë të parë aksione dhe 13 kur paraqiti për herë të parë deklaratën e tij tatimore.

Buffett krijoi të ashtuquajturin Giving Pledge me Bill dhe Melinda Gates në 2010 , i cili u kërkon miliarderëve të angazhohen për të dhuruar të paktën gjysmën e pasurisë së tyre për kauza humanitare. Vetë Buffett tha se do të dhuronte 99 për qind të pasurisë së tij. Deri më tani, ai ka dhuruar aksione të Berkshire me vlerë 51.5 miliardë dollarë për fondacionin Gates dhe fondacionet e fëmijëve të tij për qëllime humanitare.

Kjo e bën atë miliarderin më bujar në botë. Pavarësisht nga fakti se ai dhuroi 4.6 miliardë dollarë aksione të Berkshire në mes të qershorit, pasuria e tij u rrit me më shumë se 6 miliardë dollarë një muaj më vonë, vetëm për të rënë me 3.3 miliardë dollarë midis 1 shtatorit dhe 1 tetorit.

6.Larry Page – 110.2 miliardë dollarë

Larry Page themeloi Google me kolegun e tij në Stanford Sergey Brin në 1998 dhe shërbeu si CEO deri në 2001 dhe midis 2011 dhe 2015. Ai tani është në bordin e kompanisë mëmë të Google të Alphabet dhe ka shumicën e aksioneve në kompani.

Page ishte një investitor i hershëm në kompaninë e minierave të asteroideve Planetary Resources , e cila u ble nga kompania blockchain ConsenSys në 2018.

Ai hyri në listën e dhjetë njerëzve më të pasur në botë për herë të parë në maj të këtij viti, pasi vlera e aksioneve të Alfabet u rrit ndjeshëm, me rreth 15 për qind. Sipas Forbes, pasuria e tij u rrit me gati 10 miliardë dollarë në korrik . Ndërmjet 1 shtatorit dhe 1 tetorit, pasuria e Page ra me rreth pesë miliardë dollarë pasi vlera e aksioneve të Alphabet ra me 4%.

7.Bill Gates – 108 miliardë dollarë

Si adoleshent, Gates zhvilloi një interes të madh për programimin. Ai u largua nga Harvard për të themeluar Microsoft-in me shokun e shkollës Paul Allen në 1975, duke krijuar një nga programet e para për industrinë e atëhershme të re të kompjuterave personal. Gates ishte CEO i Microsoft për 25 vjet dhe qëndroi kryetar deri në 2014.

Ai u largua nga bordi në vitin 2020, por i tha Forbes në fillim të këtij viti se ai ende kalon një pjesë të kohës së tij duke u konsultuar me ekipet në Microsoft. Ajo investon në një numër kompanish, duke përfshirë kompaninë e grumbullimit të mbetjeve Republic Services dhe prodhuesin e pajisjeve bujqësore Deere & Co. Gates është një nga pronarët më të mëdhenj të tokës bujqësore në SHBA.

Gates u emërua për herë të parë miliarder nga Forbes në 1987 dhe ishte njeriu më i pasur në botë nga viti 1995 deri në 2017 (me përjashtim të viteve 2008 dhe 2010-2013). Bezos e kapërceu atë në 2018 kryesisht sepse Gates dhuroi 59 miliardë dollarë për Fondacionin Gates, përfshirë 20 miliardë dollarë korrikun e kaluar. Ai u divorcua nga Melinda French Gates në vitin 2021. Si pjesë e marrëveshjes, ajo mori të paktën gjashtë miliardë dollarë aksione të kompanisë.

8.Mark Zuckerberg – 106.6 miliardë dollarë

Mark Zuckerberg (Mark Zuckerberg) themeloi Facebook (Facebook) – i cili tani quhet Meta Platforms – ndërsa ishte student në Harvard në 2004. Facebook është rritur në rrjetin social më të madh në botë, me 3.88 miliardë përdorues në muaj. Kompania gjithashtu u bë pronare e Instagram dhe Vocap (WhatsApp).

Meta, CEO i së cilës është Zuckerberg, doli në publik në vitin 2012 dhe Zuckerberg ende zotëron rreth 13 për qind të saj. Ai dhe gruaja e tij Priscilla Chan (Priscilla Chan) janë zotuar të drejtojnë 99 për qind të aksioneve të tyre në kompani ndaj masave për të promovuar potencialin njerëzor, si zhvillimi i mjeteve për të ndihmuar në trajtimin, kontrollin dhe parandalimin e të gjitha sëmundjeve.

Në fillim të kësaj vere, Zuckerberg u rikthye në top 10 listën e më të pasurve për herë të parë që nga janari i vitit 2022. Arsyeja për këtë është rritja e vlerës së aksioneve të Metës. Gjatë shtatorit, pasuria e tij u rrit me rreth 1.6 miliardë dollarë , gjë që e zhvendosi Zuckerberg nga vendi i nëntë në të tetin.

9.Sergey Brin – 105.9 miliardë dollarë

Sergey Brin dha dorëheqjen si kryetar i Alphabet në dhjetor 2019, por ende ka një aksion kontrollues në kompani dhe është anëtar i bordit të saj. Ai themeloi Google së bashku me Larry Page në 1998.

Brin u shpërngul në SHBA nga Rusia si gjashtë vjeçar me familjen e tij për t’i shpëtuar antisemitizmit në atë vend dhe sot ai është emigranti më i pasur amerikan . Gjatë shtatorit të këtij viti, pasuria e tij ra me rreth pesë miliardë dollarë.

10.Steve Ballmer – 97.1 miliardë dollarë

Steve Ballmer (Steve Ballmer) studioi me Bill Gates në Harvard dhe udhëhoqi Microsoft si CEO nga 2000 deri në 2014. Ai iu bashkua kompanisë si punonjësi i 30-të në vitin 1980, pasi u largua nga programi MBA në Universitetin Stanford.

Pasi doli në pension, Ballmer bleu klubin amerikan të basketbollit Los Angeles Clippers për dy miliardë dollarë, që në atë kohë ishte një shumë rekord për një klub NBA. Sot, Forbes vlerëson vlerën e klubit në 3.9 miliardë dollarë.

Pasuria e Ballmerit ka rënë me afro 4 miliardë dollarë muajin e kaluar, pjesërisht për shkak të një rënie të lehtë të vlerës së aksioneve të Microsoft.

Kush është femra më e pasur në botë?

Gruaja më e pasur në botë është francezja Françoise Bettencourt Meyers. Që nga 1 tetori 2023, pasuria e saj vlerësohet në 83.4 miliardë dollarë , duke e bërë atë personin e 15-të më të pasur në botë. Ajo zotëron aksionet e gjigantit Loreal (L’Oreal), të cilin e trashëgoi nga nëna e saj e ndjerë dhe kompania u themelua nga gjyshi i saj.