Pse Ballkani Perëndimor do të bëhet streha e ardhshme e nomadëve dixhital në Europë?

Europa është destinacioni i çdo nomad-i dixhital për marrjen e copëzave të kulturës dhe pasur mundësinë të udhëtosh nga shteti në shtet për një periudhë të shkurtër kohore.

Një kontinent i lidhur mirë, shtëpia e shteteve që janë më të vogla se shtetet e mesme të SHBA-së, është i lehtë dhe i përshtatshëm për t’u eksploruar, kryesisht falë Zonës Shengen, një zonë pa pasaporta që përfshin 27 (së shpejti 29) vende europiane.

Shengen ka eliminuar kontrollet rutinë të pasaportave në pjesën më të madhe të Europës, duke e bërë udhëtimin përtej kufijve krejtësisht pa probleme.

Reklama e sponzorizuar

Nga ana tjetër, për udhëtarët jo shtetas të BE-së mund të jenë të pranishëm në Zonën Shengen vetëm për 90 ditë brenda një periudhe 180-ditore, që do të thotë se çdo ditë kalendarike e kaluar në çdo vend pjesëmarrës do të thotë një ditë më pak në një tjetër.

Shengen ka lehtësuar kufizimet e udhëtimit, por ka kufizuar ashpër opsionet e një nomad-i për qëndrime afatgjata në Kontinentin e Vjetër, veçanërisht tani që dy vende të tjera po bashkohen.

Atëherë, ku mund të shkojnë nomadët për të zgjatur kohën e tyre në Europë? Fatmirësisht, një nga rajonet më të mrekullueshme të kontinentit është tërësisht jashtë Zonës Shengen dhe të gjitha vendet po mirëpresin banorët afatmesëm dhe afatgjatë me krahë hapur.

Zona kryesore e nomadëve në Europë nuk është në Shengen

Ballkani Perëndimor ndodhet në Evropën Juglindore, i rrethuar nga shtetet nënshkruese të BE-së (Bashkimit Europian) dhe Shengenit, si Kroacia dhe Greqia, por që ende nuk janë pranuar në asnjërën.

Ata konsiderohen si rajoni më pak i zhvilluar i Europës, kryesisht për shkak të historisë së tyre të mëparshme të komunizmit dhe që procesi i anëtarësimit të tyre në BE është vonuar për dekada, por kjo nuk do të thotë se ata nuk janë të sigurt dhe nuk mungojnë në aspektin kulturor.

  • Ballkani Perëndimor (BB) përbëhet nga:
  • Shqipëria
  • Bosnjë-Hercegovinë
  • Mali i Zi
  • Maqedonia e Veriut
  • Serbia.

Duke qenë se nuk janë anëtarë të BE-së, ata priren të injorohen nga vizitorët në kontinent, veçanërisht amerikanët, të cilët e lidhin Europën ekskluzivisht me bulevardet e gjera pariziane, ishujt e ndërlidhur të Venecias dhe bazilikat e papërfunduara spanjolle.

Pse Ballkani Perëndimor do të bëhet streha e ardhshme nomade e Europës?

Para së gjithash, duke parë se Ballkani Perëndimor nuk është në Shengen, ata mund të qëndrojnë për 90 ditë në secilën prej shteteve, dhe në rastin e Shqipërisë, veçanërisht shtetasve amerikanë u jepet një qëndrim një vjeçar pa viza.

Pastaj, ekziston fakti që të gjashtë destinacionet janë jashtëzakonisht të lira për të jetuar: ato nuk janë në Eurozonë*, monedhat e tyre kombëtare janë zakonisht më të dobëta se dollari amerikan dhe çmimet për ushqimin dhe koston e përgjithshme të jetesës janë shumë më të ulëta në krahasim me shtetet europiane.

Çmimet dhe ofertat turistike

Shqipëria

Bregdeti i mrekullueshëm dhe historia e lashtë

Sipas Nomad List, kushton pak më pak se 2,000 dollarë për të jetuar në Shqipëri, ku një vakt i kushtueshëm me tre pjata në një restorant të nivelit të mesëm do t’ju kushtojë vetëm 15 dollarë, ndoshta, dhe kontratat t e qirasë njëmujore mund të nënshkruhen për 300 dollarë.

Shqipëria është në thelb Greqia me buxhet të ulët, me kulturë dhe natyrë të ngjashme, përveçse tarifat e Airbnb nuk janë të larta dhe qytetet mesjetare me kalldrëm dhe plazhet e Adriatikut nuk janë aq të mbushura me turistë të huaj, shkruan Travel off Path.

Dy destinacionet kryesore nomade në Shqipëri janë Tirana, një kryeqytet modern i famshëm për një numër të lartë kafenesh, dhe Ksamili, një qytet bregdetar i qetë, me distancë të vogël nga plazhet me rërë të bardhë.

Amerikanët mund të qëndrojnë një vit të tërë si turistë në Shqipëri, një privilegj që nuk u jepet vetë shtetasve europianë, ndaj duhet ta keni parasysh këtë kur planifikoni një zhvendosje afatgjatë përtej pellgut.

Bosnjë dhe Hercegovinë

Ura historike dhe vendasit miqësorë

Diku tjetër në Bosnje-Hercegovinë, nomadët amerikanë shpesh habiten se sa miqësorë dhe zemërgjerë janë vendasit, ndryshe nga Italia, Franca apo vende të tjera perëndimore, ku ata priren të shohin se njerëzit në përgjithësi i shpërfillin ata.

Duke u bazuar në BiH, do të shpenzoni midis 1,164 dhe 2,173 dollarë në muaj, në varësi të vendit ku do të jetoni. Jeta në qendrat më të mëdha urbane është zakonisht më e shtrenjtë, por duhet të keni parasysh që ‘e shtrenjtë’ në Bosnje është e barabartë me ‘e lirë’ në një qytet mesatar të SHBA. Dy destinacionet kryesore për nomadët janë Sarajeva dhe Mostari, të dy të pasur me kulturë dhe histori si dhe me infrastrukturë turistike.

Mali i Zi

Qytetet bregdetare të qetë dhe kultura dalmate

Më pas në listë është Mali i Zi, një vend i vogël i Adriatikut, i vendosur midis Shqipërisë dhe Kroacisë dhe kufizohet me Bosnjën dhe Serbinë. Nga shtetet evropiane jo anëtare të BE-së, shpesh quhet më i zhvilluari për shkak të cilësisë më të lartë të jetës që ofron dhe ekonomisë së saj me të ardhura të mesme të larta.

Është gjithashtu më afër anëtarësimit në BE në të ardhmen e afërt, kështu që tani është koha për të vizituar para se të afrohet pak më afër hyrjes në Zonën Shengen. Me qytetet dalmate të ndërtuara me gurë të Malit të Zi dhe vijën bregdetare të paprekur, do të dëshironi të kaloni 90 ditë të plota këtu ndërsa mundeni.

Për të apasionuarit pas plazhit, porti i lashtë i Budvës është vendi i duhur. Adhuruesit e kulturës mund të preferojnë Kotorin në vend të kësaj. I mbiquajtur motra e vogël e Dubrovnikut, është një vendbanim mesjetar i ruajtur në mënyrë të përkryer, i rrethuar me mure, i vendosur në brigjet e Gjirit të Kotorrit, një zonë me bukuri natyrore të jashtëzakonshme.

Të jetosh në Mal të Zi si nomad dixhital kushton mesatarisht 2241 dollarë në muaj, duke e bërë atë opsionin më të kushtueshëm nga të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, por përsëri, dy mijë dollarë në muaj nuk ka gjasa t’ju dekurajojnë që të zhvendoseni në Mal të Zi si amerikan.

Maqedonia e Veriut

Liqene paqësore dhe kisha bizantine

Një nga vendet më pak të vizituara të Europës, Maqedonia e Veriut (N.M.) ka luftuar për të bërë emër në skenën e turizmit që kur u shkëput nga ish Jugosllavia, por sigurisht që po fiton terren si një qendër pune.

Mund të mos ketë akses në Adriatik dhe as të jetë aq shumë i zhvilluar sa do të prisnit një vend europian, por nuk i mungojnë monumentet mahnitëse, nga kishat shekullore bizantine të vendosura mbi shkëmbinjtë përballë liqeneve të qetë deri te peizazhet e qyteteve të dominuara nga kështjellat historike.

Ju mund të dëshironi të shtoni në listën tuaj Shkupin, kryeqytetin maqedonas, vendlindjen e Nënë Terezës dhe qendrën financiare të vendit, por edhe Ohrin, një qytet simpatik buzë liqenit në kufi me Shqipërinë.

Për sa i përket përballueshmërisë, Maqedonia e Veriut është lehtësisht destinacioni më tërheqës për punonjësit në distancë në rrugën e Ballkanit Perëndimor, pasi kushton vetëm 1,307 dollarë në muaj, të gjitha shpenzimet e përfshira, si akomodimi dhe ushqimi.

Serbia

Zona e nxehtë kulturore pa dalje në det

Perlë pa dalje në det që dikur ishte në qendër të Jugosllavisë, Serbia është i vetmi vend i Ballkanit Perëndimor që pret fluturime pa ndalesë nga Amerika. Serbia po bëhet gjithnjë e më popullore për jetën e saj emocionuese të natës, e cila rivalizon atë të Amsterdamit dhe Berlinit. Si kryeqyteti dhe qyteti më i madh, Beogradi është vendi më i mirë për nomadët, falë skenës së tij bohemiane dhe kulturës së kafeneve, por nuk duhen humbur as Novi Sadi magjepsës, me qytetin e tij tradicional të vjetër dhe Nishi, me kështjellën e tij historike dhe trashëgiminë romake.

Duke qëndruar një muaj të vetëm në Serbi, shpenzimet tuaja duhet të arrijnë në 2,547 dollarë në skenarin më të keq ose 1,580 dollarë më i liri: gjithçka varet nga qyteti që zgjidhni si bazë (Beogradi është më i kushtueshëm për emigrantët) dhe niveli juaj i preferuar i rehatisë gjatë udhëtimit. /Travel Off Path/