Cilat janë aeroportet më të mira në botë për vitin 2024?

Hamad International Airport

Për dekadën e fundit, Aeroporti Ndërkombëtar Changi i Singaporit dhe Aeroporti Ndërkombëtar Hamad i Dohas kanë shkuar përpara dhe me radhë, duke luftuar për titullin “më të mirët në botë”. Çdo vit, faqja e vlerësimit dhe renditjes së linjave ajrore dhe aeroporteve me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, Skytrax, anketon udhëtarët nga e gjithë bota për të përpiluar listën e saj të aeroporteve më të mira në botë, dhe për vitin 2024, nderi i takon aeroportit të Katarit, i cili njihet për modelin e tij ultra-modern. dizajn, terminale të lehtë për t’u lundruar dhe blerje të nivelit të lartë.

Singapori (SIN) kishte titullin në 2023 dhe 2020, ndërsa Doha (DOH) mori gong në 2022 dhe 2021. DOH është një nga disa aeroporte që ofron turne falas në qytet për pasagjerët me pushime të gjata, gjë që i dha nota të larta nga të anketuarit. Është gjithashtu shtëpia e hotelit Oryx Airport, ku vizitorët mund të shijojnë trajtime spa, një fushë kungujsh dhe një pishinë 82 këmbësh.

Renditja e Skytrax u shpall në World Airport Awards në Frankfurt, Gjermani, më 17 prill. Të dhënat për listën u mblodhën midis gushtit 2023 deri në mars 2024 nga njerëz të më shumë se 100 kombësive. Të anketuarit u anketuan për një sërë temash, nga lehtësia e kalimit nëpër pikat e kontrollit të sigurisë deri te cilësia dhe shumëllojshmëria e ushqimeve dhe pijeve.

Reklama e sponzorizuar

Nëntë nga 20 aeroportet më të mira janë në Evropë, duke përfshirë Vjenën, Madridin dhe Stambollin. Por vendi më i lartë i grupit është Charles de Gaulle i Parisit (CDG), në vendin e gjashtë. Kryeqyteti francez ka investuar shumë në përditësimin e infrastrukturës përpara Olimpiadës së Parisit këtë verë dhe duket se kjo punë ka dhënë rezultat. Terminali 3 i CDG u emërua terminali më i mirë në botë me kosto të ulët, dhe Orly i Parisit (ORY) është emëruar aeroporti më i mirë rajonal në Europë.

Aeroportet e tjera evropiane gjithashtu morën vlerësime nga Skytrax. Aeroporti Fiumicino i Romës (FCO) shënoi çmimin për përpunimin më të mirë të sigurisë së aeroportit në botë, Aeroporti i Cyrihut (ZRH) u emërua më i miri në klasë në divizionin 20-30 milionë pasagjerë në vit dhe Aeroporti Helsinki-Vantaa (HEL) u rendit më i miri në 10 -Kategoria vjetore 20 milionë pasagjerë. Përveç renditjes së aeroporteve, Skytrax gjithashtu jep nderime për hotelet e jashtëzakonshme të aeroportit.

Hoteli TWA i frymëzuar nga retro në Nju Jork JFK u emërua hoteli më i mirë i aeroportit në Amerikën e Veriut. Të tjerë të njohur në këtë kategori ishin Hyatt Regency Shenzhen (më i miri në Kinë), Aeroporti Hilton Munich (më i miri në Evropë) dhe Aeroporti Crowne Plaza Changi (më i miri në botë, për të nëntin vit radhazi).

Aeroportet më të mira në botë për vitin 2024

 1. Aeroporti Doha Hamad
 2. Aeroporti Changi i Singaporit
 3. Aeroporti Incheon i Seulit
 4. Aeroporti Haneda i Tokios
 5. Aeroporti Narita i Tokios
 6. Aeroporti i Parisit Charles de Gaulle
 7. Aeroporti i Dubait
 8. Aeroporti i Mynihut
 9. Aeroporti i Cyrihut
 10. Aeroporti i Stambollit
 11. Aeroporti i Hong Kongut
 12. Aeroporti Fiumicino i Romës
 13. Aeroporti i Vjenës
 14. Helsinki-Vantaa
 15. Madrid-Barajas
 16. Aeroporti Centrair Nagoya
 17. Aeroporti i Vankuverit
 18. Aeroporti Kansai
 19. Aeroporti i Melburnit
 20. Aeroporti i Kopenhagës. /SCAN/