Home Tags Investime

Tag: investime

Komunat e Kosovës pa investime kapitale, bizneset pa punë

0
Mitrovica e Jugut është vetëm njëra nga komunat që gjatë këtij viti nuk ka nisur asnjë projekt kapital, të financuar nga Qeveria e Kosovës. Në...

Si të investoni gjatë periudhave të inflacionit të lartë?

0
Ndërsa inflacioni është rritur me një ritëm të paparë në dekada, CEO i Tesla, Elon Musk, këshilloi të zotëroni asete fizike më shumë se...

ZRrE-ja pret në takim përfaqësuesit e MCC-së, diskutojnë për investimet në...

0
Bordi i ZRrE-së, të enjten e kanë pritur në takim një delegacion me përfaqësues nga Sfida e Korporatës së Mijëvjeçarit (MCC), me të cilët...

“44 aplikues për investime strategjike, vetëm katër takime brenda dy viteve...

0
Për dy vite Këshilli ndër-ministror ka mbajtur vetëm katër takime për t’i shqyrtuar 44 aplikime për investime strategjike. Kryetari i Komisionit për Ekonomi, Ferat Shala...

Investimet e qymyrit do të rriten me 10% këtë vit mes...

0
Investimet globale të energjisë do të rriten me më shumë se 8% në 2022 dhe do të arrijnë në 2.4 trilion dollarë, me një...

Kosovarët si investitorë të huaj

0
Flamur Mavraj dhe Burim Hazrolli vijnë nga qytete të ndryshme të Kosovës, por ndajnë fatin e njëjtë: të dy janë dëbuar nga shtëpitë gjatë...

Shqipëri-Kosovë, rriten tregtia e investimet, por ka më pak biznese

0
Pas ndërtimit të rrugës së Kombit, marrëdhëniet tregtare dhe të biznesit mes Shqipërisë dhe Kosovës janë rritur me shpejtësi. Për 5 mujorin e parë të...

Kryediplomati turk paralajmëron investime në fushën e energjetikës në Kosovë

0
I pari i diplomacisë turke Mevlut Çavusoglu ka paralajmëruar se do të ketë investime në Kosovë në fushën e energjetikës. Çavusoglu në konferencën e përbashkët...

Shqipëria investon në vendburimet e gazit natyror

0
Qeveria e Shqipërisë miratoi sot marrëveshjen hidrokarbure për zhvillimin dhe prodhimin e hidrokarbureve në vendburimet e gazit natyror të Frakullit dhe Povelçës. Ministrja e Infrastrukturës...

Hajdari: 16 kompani austriake duan të investojnë në Kosovë

0
Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, ka thënë se 16 kompani austriake janë të interesuara për të investuar në industrinë e metaleve. Në...