Trump merr ilaç për malarien, si mbrojtje e mundshme nga koronavirusi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se është duke marrë një ilaç për malarien, për të lehtësuar simptomat nëse sëmuret nga koronavirusi.

Trump tha se po merr hidroksiklorinë dhe një shtesë të zinkut çdo ditë, tash e një javë, dhe se nuk ka pasur asnjë efekt anësor.

“E gjitha që mund t’ju them është se, deri më tani, jam në rregull”, tha Trump.

Reklama e sponzorizuar

Komentet e tij vijnë pavarësisht mungesës së provave se ilaçi është i sigurt ose efektiv në parandalimin ose trajtimin e COVID-19, sëmundjes që e shkakton koronavirusi.

Dy studime të mëdha, secili me rreth 1,400 pacientë në Nju Jork, kanë konstatuar së voni se nuk ka asnjë përfitim nga hidroksiklorina.

Dy studime të tjera, në Francë dhe Kinë, kanë arritur po ashtu në të njëjtin përfundim.

Trump i bëri komentet disa ditë pasi dy pjesëtarë të stafit të Shtëpisë së Bardhë kanë dalë pozitivë në testet për koronavirus.

Shtetet e Bashkuara janë vendi më i prekur në botë nga koronavirusi.

Mbi 1.5 milion njerëz janë infektuar atje, ndërsa mbi 90,000 kanë vdekur.