Duket se 2020-a është shijuar vetëm prej Bitcoin – Kriptomonedha është katërfishuar në vlerë përgjatë 2020

Bitcoin ka vazhduar tubimin e tij të fundvitit, duke u rritur në një lartësi të re prej më shumë se 28,500 dollarë. Kriptomonedha fitoi më shumë se 5% për të arritur 28,572 dollarë të Mërkurën. Ajo është rritur 47% që nga fillimi i dhjetorit dhe është në rrugën e duhur për fitimin më të madh mujor që nga maji 2019.

Bitcoin është pothuajse katërfishuar në vlerë këtë vit ndërsa interesi nga investitorët institucionalë është rritur.

Ndërsa dollari amerikan ka rënë, Bitcoin është bërë një investim më tërheqës mes shqetësimeve që paketat e mëdha stimuluese të qeverisë të nxitura nga pandemia e koronavirusit do të ushqejnë inflacionin.

Reklama e sponzorizuar

Bitcoin është rritur gjithashtu nga parashikimet se do të bëhet një metodë më e zakonshme pagese. PayPal ka nisur një shërbim tregtimi kripto në platformën e tij dhe thuhet se ka blerë gati 70% të të gjithë bitcoin të ri në qarkullim. Një numër menaxherësh të fondeve mbrojtëse kanë thënë këtë vit se kanë investuar në kriptovalutë.

Bitcoin madje po reklamohet si një alternativë ndaj arit. Ari, investimi tradicional i një strehe të sigurt, ka rënë që kur arriti një rekord të lartë prej më shumë se 2,000 dollarë për ons në gusht, dhe tani është në vlerën 1,879 dollarë ons. Disa analistë presin që ari dhe bitcoin të luftojnë për dominancë vitin e ardhshëm./Scan tv/