Çmimet e naftës rriten përsëri në nivelet para-pandemike

Cmimi i naftës është rikuperuar në nivelet e tij para-pandemike pasi arriti një minimum të të gjitha kohërave vitin e kaluar.

Ndërsa kërkesa për naftë është akoma më e ulët se normalja, ka shpresa për një rimëkëmbje ekonomike më të shpejtë sesa pritej pasi vaksinat po shpërndahen nëpër botë.

Çmimet e naftës shpesh shihen si një barometër për aktivitetin ekonomik, i cili ende është duke luftuar me koronavirusin.

Reklama e sponzorizuar

“Ari i zi” tani ka arritur 60 dollarë për fuçi duke u rritur më shumë se 50 për qind në muajt e fundit.

Nafta e papërpunuar Brent, standardi kryesor për naftën, ka parë një rritje të fortë kohët e fundit. Kontratat e së ardhmes, të cilat bazohen në çmimin e dorëzimit në të ardhmen, janë rritur me 59 për qind që nga nëntori.

West Texas Intermediate (WTI), pikë reference për naftën amerikane, javën e kaluar u rrit mbi 55 dollarë për fuçi për herë të parë në më shumë se një vit.

Kërkesa është rritur në pjesë të botës, veçanërisht në Azi.

“Ne jemi mjaft optimistë për atë që po shohim në Kinë”, tha shefi ekzekutiv i Royal Dutch Shell, Ben van Beurden javën e kaluar.

Faktorë të tjerë gjithashtu kanë luajtur rolin e tyre për të rritur çmimet, siç janë përpjekjet e shteteve prodhuese të naftës, veçanërisht Arabia Saudite, për të kufizuar prodhimin.

Që kur ranë dakord për shkurtimin e prodhimit në prillin e kaluar, prodhuesit kanë mbajtur një grumbullim prej 2.1 miliardë fuçi naftë, duke çuar në uljen e rezervave.

Kriza e koronavirusit ka qenë shkatërruese për industrinë e naftës dhe vitin e kaluar çmimet ranë nën zero me më shumë se një miliard fuçi tepricë.

Bum-i në internet

Kërkesa për karburant nga linjat ajrore ka parë rënien më drastike pasi kufizimet e udhëtimit vijojnë të mbeten në fuqi. Trafiku ajror i udhëtarëve ra me 70 për qind vitin e kaluar, sipas Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror.

Por kërkesa është rritur në drejtime të tjera, pjesërisht falë ndryshimit të mënyrës së punës dhe konsumimit më të madh nga shtëpia.

Ndërsa konsumatorët po blejnë më shumë në internet, kjo ka nxitur kërkesën për karburant për të furnizuar kamionët dhe furgonët, së bashku me anijet e ngarkesave dhe trenat e mallrave.

Bumi i tregtisë elektronike ka shkaktuar gjithashtu një rritje të paketimit plastik, i cili bëhet duke përdorur produkte vaji.

Sidoqoftë, kërkesa për naftë është akoma më e ulët se nivelet para-pandemike dhe një rimëkëmbje e ngadaltë ekonomike do të vonojë një rikthim të plotë të kërkesës botërore për energji për vitet që vijnë, paralajmëroi Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë muajin e kaluar./BBC