Fed: Aksionet evropiane ‘rrëshqasin’ pas shifrës së ‘nxehtë’ të inflacionit në SHBA

Tregjet europiane u tërhoqën të premten pas një shifre më të ‘nxehtë’ se sa pritej për inflacionin e SHBA-së dhe komenteve të dhunshme nga një zyrtar i Rezervës Federale, që çimentuan pritjet për rritje më agresive të normave të interesit.

Stoxx 600 pan-europian ra me 0.9% në tregtinë e hershme, me stoqet e udhëtimit dhe kohës së lirë që ranë 1.9% për të çuar në humbje pasi të gjithë sektorët dhe bursat kryesore rrëshqitën në territor negativ. Inflacioni i SHBA-së arriti në 7.5% vjetor në janar, zbuluan të dhënat e reja të enjten, shumë përpara pritjeve dhe duke shënuar rritjen më të lartë nga viti në vit të çmimeve të konsumit që nga viti 1982.

Ndjenja e rrezikut u zbut më tej kur presidenti i Fed-it të St. Bullard tha se ai tani shpreson për një pikë përqindje të plotë të rritjes së normave të interesit në gjysmën e parë të vitit. Raportet e të ardhurave vazhdojnë të nxisin lëvizjen e çmimeve individuale të aksioneve në Europë. Kompania britanike e përbërësve të ushqimit dhe pijeve Tate & Lyle kërceu me më shumë se 8% në marrëveshjet e hershme për të udhëhequr Stoxx 600 pas postimit të rezultateve të forta tremujore.

Reklama e sponzorizuar

Në fund të indeksit europian të çipit blu, firma gjermane e dërgesave Delivery Hero ra me 9% të tjera pas 30% të saj të enjten, pasi investitorët nuk pranuan udhëzimet e saj për 2022. Aksionet në Azi-Paqësor ishin kryesisht më të ulëta të premten, me përjashtim të indekseve Nikkei 225 dhe Topix të Japonisë, ndërsa kontratat e së ardhmes në SHBA u vunë dukshëm më të ulëta në fillim të tregtisë para tregut, duke treguar një tjetër seancë të vështirë në Wall Street pas shitjes së të enjtes.

Në frontin e të dhënave, ekonomia britanike u rrit 7.5% në vitin 2021, zbuluan shifrat zyrtare të Premten, duke u rikthyer nga rënia e saj historike prej 9.4% në 2020 kur kufizimet pandemike mbytën aktivitetin. Inflacioni gjerman arriti në 4.9% vjetore nga viti në vit në janar. /CNBC/ /Scan tv/