10 “katastrofat” më të mëdha të marketingut në histori

Si strategjitë e gabuara u kushtuan miliona dollarë kompanive

Askush nuk është perfekt, madje as më i madhi i mendjeve apo organizatat shumë milionëshe. Kjo ishte provuar herë pas here përmes gabimeve të ndryshme nga gjigandët e korporatave, të cilat më vonë provuan se ishin gabime. Këto katastrofa nuk duhet të merren lehtë pasi këtu qëndrojnë disa nga mësimet më të mira të marketingut. Pra, le të hedhim një vështrim në 10 katastrofat më të mëdha të marketingut në histori.

  • Në 1992 Kompania Hoover ofroi bileta falas fluturimi në blerjen e më shumë se 100 £ të produktit të saj por oferta i kushtoi kompanisë gati 50,000,000 £ pas një përgjigje të madhe nga klientët të cilët ishin më të interesuar në përfitimin e ofertës së fluturimit falas sesa blerja e Produktet Hoover.

Në vitet 1990, divizioni britanik i Kompanisë Hoover kishte një tepricë makinash larëse dhe fshesash me korent në depon e tyre. Për t’i shitur ato, Hoover filloi një promovim të marketingut në gusht 1992. Sipas promovimit falas të fluturimit Hoover, një blerje prej 100 £ e produkteve Hoovers do t’i bënte ata të kualifikueshëm për dy bileta vajtje-ardhje në Europë. Më vonë destinacioni i fluturimeve u zgjerua dhe përfshiu SHBA. Kostoja aktuale e të njëjtit fluturim ishte disa herë më shumë se 100. Pra, ishte një pazar shumë i lirë.

Reklama e sponzorizuar

Së shpejti qindra njerëz u dyndën në dyqanet e Hoover për të përfituar nga oferta. Hoover kurrë nuk e parashikoi një përgjigje kaq të madhe dhe u mbingarkua nga kërkesa për shkak të së cilës nuk mund ta mbante premtimin e saj. Kjo i bëri klientët të ulen dhe të marrin vëmendjen dhe shpejt Hoover hyri në librin e tyre të keq. Më vonë një gazetar nga BBC hetoi dhe filmoi fshehurazi boshllëqet. Të armatosur me prova BBC krijoi një dokumentar “Hoover Fiasco Flight” dhe e transmetoi atë. Dokumentari çoi në shkarkimin e një numri drejtuesish të lartë të Hoover dhe një humbje prej 50 milion £ për kompaninë.

  • Red Lobster humbi 500,000 dollarë çdo javë gjatë një promovimi 7-javor që ju mund të hanit në 2003. Si rezultat i nënvlerësimit të oreksit amerikan, secili restorant filloi të humbte para në pjatën e tretë të këmbëve të gaforreve të servirura.

Në vitin 2003 zinxhiri i ushqimit me prodhime deti Red Lobster nisi promovimin e tij të ri gjithçka që mund të hani nën drejtimin e ish-kreut, Edna Morris. Sa i përket promovimit, Red Lobster ofroi një furnizim të pakufizuar të këmbëve të gaforreve për një pagesë prej 20 dollarë. Së bashku me këmbët e gaforres, ata gjithashtu ofruan një sërë pjatash anësore. Për adhuruesit e prodhimeve të detit, ishte një dhuratë nga perëndia.

Kur drejtuesit e Red Lobster shpallën këtë marrëveshje ata besuan se njerëzit nuk do të hanë më shumë se tre pjata gaforre. Nënvlerësimi i tyre shpejt erdhi në sy ndërsa njerëzit uleshin për orë të tëra duke porositur pjatë pas pjate me këmbët e gaforres. Në të njëjtën kohë, çmimi i gaforres filloi të rritet. Së shpejti zinxhiri i prodhimeve të detit filloi të pësojë humbje të mëdha. Në fund, promovimi shtatë-javor u largua nga kompania me një humbje neto prej 3.3 milion dollarë.

  • Në 1981, American Airlines ofroi bileta të pakufizuara të klasit të parë për një tarifë të njëhershme prej 250,000 dollarë. Një nga mbajtësit e klasit të parë të biletave kreu mbi 10,000 fluturime që i kushtuan kompanisë 21,000,000 dollarë.

AAirpass ishte një program uljesh i ofruar anëtarëve të tij nga American Airlines. Ajo u lansua në 1981 dhe kishte për qëllim të shpërblente klientët më besnik nëpërmjet një karte dhuratë. Sipas American Airlines, mbajtësi i lejes do të kishte qasje të pakufizuar në udhëtimet e klasit të parë për gjithë jetën.

Kostoja e lejes ishte 250,000 dollarë dhe një leje shoqëruese mund të merrej me 150,000 dollarë të tjerë. Ishte një shumë e madhe parash, veçanërisht duke marrë parasysh se ishin tre dekada më parë. American Airlines besonte të ishte një marrëveshje e mirë e cila do të mbante lidhur klientët e saj besnikë. Një person i quajtur Steve Rothstein bleu lejen në 1987 dhe ka bërë 10,000 fluturime ndërsa kalonte 10 milion milje. Në një rast tjetër, një ekzekutiv i marketingut me bazë në Dallas bleu kartën dhe udhëtoi gati 38 milion milje. AAirpass i tij u revokua më vonë pasi u kap duke shitur vendin e tij në avion.

  • Si reagim ndaj reklamës së kompanisë rivale Pepsi, Pepsi Challenge, Coke hodhi formulën e tyre të vjetër dhe solli përpara një produkt të ri dhe e quajti atë New Coke. Por konsumatorëve nuk u pëlqente shija e re që çoi në një rënie të fortë të shitjeve dhe formula e vjetër u rivendos shpejt pas kësaj.

Fatkeqësia më e madhe e Coca-Cola Company filloi në 23 Prill 1985, kur ndryshoi formulën e saj sekrete shekullore dhe prezantoi Coca-Cola e re. Coke e bëri këtë hap kur rivali i saj Pepsi filloi të zgjeronte shitjet e saj në treg në pjesën e tregut të Coke. Sipas studimit të tregut dhe sondazheve të bëra nga Coke, produkti i ri pritej të bëhej hit. Por realiteti mori një kthesë dhe nuk u pëlqye nga konsumatorët.

Adhuruesit e Coca-Cola u zemëruan dhe filluan fushatat për të rikthyer versionin origjinal. Më 11 korrik 1985, Coca-Cola mbajti një konferencë shtypi dhe njoftoi zyrtarisht kthimin e versionit të vjetër.

  • Në 1994 si pjesë e një fushate promovimi, Fiat dërgoi 50,000 letra anonime dashurie për gratë e reja në Spanjë me synimin për të zbuluar identitetin e saj pas 4 deri në 5 ditësh. Fushata dha efekt të kundërt dhe në vend të kuriozitetit, ajo përhapi panik dhe frikë në formën e përndjekjes te gratë.

Kur prodhuesi italian i makinave, Fiat, vendosi të rrisë tregun e tyre në Spanjë, ata morën një qasje unike. Në vend të një reklame ose ndonjë forme tjetër të marketingut, firma u dërgoi letra dashurie grave në Spanjë. 50,000 letra rozë u dërguan dhe secila iu drejtua personalisht marrësit. Letra përmbante fjalë komplimente për gruan që e ftonte të kënaqej me një “aventurë të vogël”. Gjithashtu, ajo tha, “Unë duhet të jem vetëm me ju disa minuta dhe, edhe nëse nuk funksionon mes nesh, ju premtoj se nuk do ta harroni përvojën tonë së bashku.” Kthesa: të gjitha letrat u dërguan në mënyrë anonime.

Fiat po planifikonte të dërgonte një letër të dytë disa ditë më vonë. Letra e dytë do të përmbajë një shpjegim se kush ishte shkrimtari, d.m.th. Fiat, dhe do të sugjeronte një provë të makinës.

Por, kur morën letrën e parë, shumica e grave u trembën duke besuar se do të dërgohej nga ndonjë përndjekës. Shumë gra anekënd vendit u ankuan në polici. Së shpejti Fiat kërkoi falje dhe ndaloi fushatën. Më vonë Fiat u gjobit për dërgimin e letrave dhe gjithashtu u urdhërua të paguante dëmshpërblim ndaj një gruaje që e kishte çuar çështjen në gjykatë.

  • Reklama e vetëvrasjes Hyundai e cila tregonte një burrë që nuk arrinte të bënte vetëvrasje në makinë u hodh poshtë furishëm pasi një blogere dënoi reklamën dhe publikoi shënimin e vetëvrasjes së babait të saj i cili vdiq në një mënyrë të ngjashme.

Në vitin 2013 Hyundai nisi një reklamë televizive e cila tregonte një burrë që përpiqej të bënte vetëvrasje në makinë. Por njeriu dështon në përpjekjen e tij pasi emetimi i shkarkimit të makinës është 100% ujë sepse është një makinë me qelizë karburanti, jo një makinë me naftë ose gaz. Reklama u vlerësua nga media e reklamave në Mbretërinë e Bashkuar. Por reklama humbi shikuesit sapo u lansua. Reagimi më i madh erdhi nga Holly Brockwell, një tekstshkruese.

Babai i Holly kishte kryer vetëvrasje më herët në makinën e tij duke përdorur të njëjtin proces siç tregohet në reklamë. Pra, reklama solli përsëri një përmbytje emocionesh negative për Holly. Ajo shkruajti një letër në blogun e saj që dënonte reklamën. Ajo gjithashtu përfshiu një imazh të shënimit të vetëvrasjes së babait të saj me të. Postimi në blog u përhap me zjarr dhe u bë viral. Si rezultat, Hyundai hoqi videon dhe kërkoi falje. Hyundai gjithashtu kishte deklaruar se videoja nuk do të përdoret në ndonjë reklamë apo marketing në të ardhmen.

  • Tata Nano, e ndërtuar në Indi, makina më e lirë në botë, u bë një zhgënjim i shitjeve sepse në një vend ku një makinë është një mall luksoz që tregon prestigj dhe status, njerëzit e perceptuan Tata Nano si shumë të lirë.

Kur Tata Nano u lançua në Indi, qëllimi i tij ishte të sillte automjetin në masa. Me një çmim prej 2,400 $, Tata Nano ishte lehtësisht e përballueshme edhe për ata me të ardhura më të ulëta. Para se të dilte në treg, Kryetari i grupit Tata, Ratan Tata, kishte vendosur një objektiv shitje prej 20,000 në muaj. Por pas fillimit, statistikat e shitjeve nuk ishin askund afër objektivit.

Arsyeja kryesore e rënies së Tata Nano ishte tregtimi i tij. Tata Nano u lansua në Indi si makina më e lirë në dispozicion. Por për njerëzit indianë, një makinë është një luks, jo një mall. Pra, sa më e shtrenjtë të jetë një makinë, aq më prestigjioz ndihet personi. Në një shoqëri të tillë, posedimi i makinës më të lirë konsiderohej si njollë dhe kështu njerëzit përmbaheshin nga blerja e Tata Nano edhe pse shumëkush mund ta përballonte atë.

  • Në mes të vitit 2008, Dr. Pepper ofroi një kanaçe falas për të gjithë në SHBA nëse Guns N ‘Roses do të publikonte ​​albumin e tyre Demokracia Kineze në 2008. Në ditën e publikimit të albumit, ata hoqën dorë nga zotimi i tyre, duke shkatërruar ditën e publikimit të albumit, dhe u kërcënuan nga procesi gjyqësor nga Axl Rose.

Bërja e albumit Guns N ’Roses’ Demokracia Kineze filloi në 1994. Katërmbëdhjetë vjet më vonë, në 2008, albumi ishte ende në prodhim. Njerëzit filluan të besojnë se albumi nuk do të bëhej kurrë realitet ashtu si demokracia aktuale kineze. Kështu që, në vitin 2008, gjiganti i pijeve freskuese amerikane, Dr. Pepper, lëshoi ​​një deklaratë se do të siguronte një kanaçe falas të pijeve të tyre nëse albumi do të lëshohej në fund të vitit 2008.

Për habinë e të gjithëve, Guns N ’Roses lëshoi ​​Demokracinë Kineze në 23 nëntor 2008. Për të respektuar premtimin e saj, Dr. Pepper krijoi një ofertë 24-orëshe në të njëjtën ditë. Uebfaqja ofroi një kupon i cili mund të blihet për një kanaçe falas të Dr. Pepper. Por shumë njerëz u ankuan se për pjesën më të madhe të ditës kuponi ishte i paarritshëm. Në fund, promovimi falas i kanaçës Dr. Pepper doli të ishte joadekuat dhe ndikoi në publikimin e albumit. Dy ditë më vonë, më 25 nëntor 2008, këngëtari kryesor i Guns N ’Roses, Axl Rose, kërcënoi kompaninë me një proces gjyqësor dhe kërkoi falje në të gjithë faqen.

  • Në vitet 1970, Nestlé shpërndau në mënyrë agresive mostra falas të formulave në vendet e botës së tretë duke inkurajuar nënat që të përdorin formulën e tyre në vend të ushqyerjes me gji e cila rezultoi në qindra mijëra vdekje të foshnjave në Afrikë.

Marketingu i Nestlé i ushqimit për fëmijë me bazë qumështi filloi në fund të viteve 1800. Formula e foshnjave u tregtua si një zëvendësim për qumështin e nënës dhe Nestlé bindi me sukses miliona nëna se ushqyerja me shishe është më e mirë se ushqyerja me gji. Ndikimi më i madh i formulës së foshnjave u pa në mesin e foshnjave të botës së tretë.

Në vendet e varfëra, për shkak të mungesës së kanalizimeve, formula ishte zakonisht e përzier me ujë të papastër që shkaktoi dëm të madh në shëndetin e foshnjës. Për shkak të analfabetizmit dhe mungesës së parave, shumë nëna përdorën më pak pluhur formule kështu që foshnjat morën ushqim joadekuat. Gjithashtu, antitrupat dhe disa lëndë ushqyese të pranishme në qumështin e nënës gjithashtu mungonin në formulën e foshnjës. Të gjithë këta faktorë shkaktuan sëmundje dhe vdekjen e një numri të fëmijëve në Afrikë dhe vendet e tjera në zhvillim. Kjo i dha Nestlé një reputacion të keq dhe u emërua si “Vrasësi i Foshnjës”. Në vitin 1977, një bojkot u nis në SHBA, i cili u zgjerua në Europë.

  • Si pjesë e një promovimi, CEO i Lifelock publikoi numrin e tij të Sigurimeve Shoqërore në reklamat e produkteve për të promovuar kompaninë e tij. Por kjo çoi në vjedhjen e identitetit të tij 13 herë, dhe kompania më vonë u urdhërua të paguante 100 milion dollarë për reklama mashtruese.

Lifelock është një kompani amerikane që ofron mbrojtje nga vjedhja e identitetit. Është themeluar në 2005 nga Todd Davis dhe Robert J. Maynard. Kur Lifelock filloi promovimin e shërbimeve të saj në 2006, ajo ishte aq e sigurt në produktin e saj sa që si një simbol i besimit, numri i Sigurimeve Shoqërore të CEO Todd Davis u shfaq në reklamën e tij. Në vitin 2007, sistemi i tyre i sigurisë nuk funksionoi dhe vetë Todd Davis u bë viktimë e vjedhjes së identitetit. Krimi u zbulua kur një kompani telefoni gruan e tij në lidhje me një borxh të papaguar. Pas hetimit, u zbulua se dikush përdori identitetin e Todd Davis dhe mori një kredi prej 500 dollarësh.

Katër muaj më vonë, identiteti i Davis u vodh përsëri. Personi që e vodhi e përdori atë për të hapur një llogari wireless AT & T / Cingular dhe grumbulloi një shumë prej $ 2,390 e cila mbetet e papaguar. Më vonë, identiteti i Davis ishte vjedhur edhe 11 herë. (Scan TV)