Bezos do të shesë pesë miliardë dollarë aksione të Amazon pasi aksionet e kompanisë arritën rekord të lartë

Themeluesi dhe kryetari ekzekutiv i Amazon, Jeff Bezos, po planifikon të shesë aksione me vlerë pothuajse 5 miliardë dollarë në gjigantin e tregtisë elektronike, pasi aksionet e tij arritën një rekord të lartë.

Shitja e propozuar e 25 milionë aksioneve u zbulua në një njoftim të depozituar pas orëve të tregut.

Bëhet e ditur se aksioni kishte arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 200,43 dollarë gjatë seancës, shkruan the Guardian, përcjell Telegrafi.

Reklama e sponzorizuar

Ai është rritur më shumë se 30 për qind deri më tani këtë vit, duke tejkaluar fitimin prej 4 për qind në Dow Jones Industrial Average.

Siç raportohet, pas planit të shitjes, Bezos do të zotëronte rreth 912 milionë aksione të Amazon, ose 8.8 për qind të aksioneve të papaguara.

Ai shiti aksione me vlerë rreth 8.5 miliardë dollarë në shkurt, pasi aksionet u rritën me 80 për qind në vitin 2023.

Ndryshe, Bezos renditet personi i dytë më i pasur në botë me një pasuri neto prej 214.4 miliardë dollarësh, sipas Forbes.

Ai është gjithashtu themeluesi i kompanisë hapësinore Blue Origin, e cila nisi një ekuipazh prej gjashtë personash në skajin e hapësirës në maj. /Telegrafi/