Home Tags Austria

Tag: austria

Shumë furra buke në Austri, në prag të mbylljes, çmimet e...

0
Furra austriake kanë ndjerë presion në rritje ndërsa çmimet e gazit dhe energjisë elektrike rriten, njoftoi transmetuesi ORF, duke cituar përfaqësuesin tregtar Josef Schrott,...

Austriakët bëhen kursimtarë

0
Për shkak të ngritjes së vazhdueshme të çmimeve dhe shkallës së lartë të inflacionit të ka arritur në 7.7 për qind, austriakët janë bërë...

Përdorimi i qymyrit në Austri dhe Gjermani – Të dy vendet...

0
Qymyri është rikthyer sërish në përdorim të gjerë kohët e fundit. Për shkak të reduktimit drastik të furnizimeve me gaz nga Rusia, qymyri në...

Aeroporti i Vjenës tani edhe termocentrali më i madh diellor i...

0
Flughafen Wien Group, i cili drejton Aeroportin Ndërkombëtar të Vjenës, tha se ka vënë në punë termocentralin më të madh diellor të Austrisë. Objekti...

Kurti, bizneseve austriake: Investimet tuaja në Kosovë do të jenë sukses...

0
Kryeministri Albin Kurti në Forumin Ekonomik Kosovë-Austri, u ka bërë thirrje bizneseve austriake që të investojnë në Kosovë, duke thënë se këto investime do...

Nesër mbahet Forumi Ekonomik Kosovë-Austri në Prishtinë

0
Më 21 prill 2022, do të mbahet Forumi Ekonomik Kosovë-Austri në Prishtinë.  Ky forum pritet t'i bashkojë 16 kompani nga Austria me kompani nga Kosova...

500 euro shtesë për ata që punuan me orar të shkurtuar...

0
Punëtorët të cilët kanë punuar me orar të shkurtuar (Kurzarbeit) për të paktën dhjetë muaj në Austri, mund të aplikojnë për një pagesë shtesë(bonus)...

Ambasadori Weidinger: Austria investitori i katërt më i madh në Kosovë,...

0
Ambasadori austriak, Christoph Weidinger ka thënë se vendi i tij është investitori i katërt më i madh në Kosovë. Weidinger në një intervistë për Telegrafin,...

Falimenton distributori austriak i rrymës

0
Operatori i parë i energjisë elektrike në Austri, ka njoftuar falimentimin për shkak të rritjes dramatike të çmimit të rrymës. Bëhet fjalë për kompaninë “MCStromp...