Ky është biznesmeni milioner dhe ish-politikani spanjoll që u sulmua nga Kokëdhima

Mediat spanjolle i kushtojnë rëndësi të veçantë ngjarjes së ndodhur pak ditë më parë në Shqipëri, aty ku një familje iberike u sulmua nga pronari i një restoranti.

Pak ditë më parë një familje nga Spanja përjetoi një skenë të frikshme teksa hasën në “tërbimin” e Mihal Kokëdhimës, pronarit të një restoranti në Porto Palermo.

Ata ishin ulur për të ngrënë në lokalin e këtij të fundit, por pasi mbetën të pakënaqur prej ushqimit dhe sjellja tentuan të largoheshin.

Kjo solli edhe tërbimin e Kokëdhimës i cili u hodh mbi kofanon e furgonit për gati 3 kilometër udhëtim, raporton Express.

Por çfarë shkruajnë mediat spanjolle për ngjarjen dhe kush është Eugenio Galdon

Artikulli i pjesshëm

Eugenio Galdón (Cartagena, 1950) së shpejti do t’i duhet t’i harrojë pushimet e këtij vit.

Biznesmeni i mirënjohur, themeluesi i ONO, ish-shefi i kabinetit të Presidencës në kohën e Adolfo Suárez dhe ish- drejtori i grupeve mediatike si Prisa ose COPE, pësoi një sulm të “egër” kur shkoi për pushimet e verës me familjen e tij në bregdetin shqiptar.

Ngjarjet u zhvilluan në 15 gusht.

Galdón, së bashku me katër anëtarët e tjerë të familjes së tij dhe dy udhëzues vendas, shkuan me jahtin e tij në Porto Palermo, një gadishull në jug të Shqipërisë.

Ata shkuan në restorantin Panorma, një vend që pretendon të ketë ushqimin më të mirë mesdhetar në bregdet.

Megjithatë, sipas Galdón, shërbimi u vonua më shumë sesa lejohej dhe familja spanjolle zgjodhi të shkonte diku tjetër për të ngrënë.

Kjo provokoi një sulm nga pronari i restorantit, Mihal Kokedhima, 51 vjeç, i cili doli me vrap në kërkim të Galdón. Ai u kërkoi atyre të mos largoheshin, pasi duhej të prisnin ose të paguanin ushqimin që tashmë po përgatitej, por familja u fut në makinë dhe u largua nga restoranti.

Kokedhima, plotësisht jashtë kontrollit, u hodh në kofanon e furgonit “Ford” dhe filloi të godiste xhamin.

Në fragment shihet se si të dy udhëzuesit, të ulur në vendet e përparme, bërtasin që Kokëdhima të zbresë nga makina.

Ata madje ndalen disa herë që ai të zbresë, por pa sukses.

Më pas, Galdón dhe familja e tij, të tmerruar, regjistrojnë situatën dhe insistojnë të shkojnë në polici në Sarandë, qyteti më i afërt me restorantin.

Pronari i restorantit është në burg dhe ambientet e tij janë mbyllur ndërsa çështja po hetohet.

Por Kokedhima nuk është e gatshme t’i lërë ata të shkojnë. Me dorën e majtë, goditi xhamin duke u mbajtur me të djathtën.

Mediat shqiptare sqarojnë se Kokedhima i bërtet shoferit për tu ndaluar, pasi familjarët e tij vijnë nga pas me makina të tjera.

“Ejani, më vrisni, të tjerët vijnë pas jush për t’ju vrarë!”

Iu bërtet ai udhëzuesve, të cilët përgjigjen: “Ne nuk do të ndalemi fare, do të shkojmë në komisariat”. Më në fund, Kokedhima zbret nga makina pak para mbërritjes në Sarandë dhe familja vazhdon rrugën e tyre për në komisariat.

Reagimi i autoriteteve shqiptare ishte i menjëhershëm. Kokedhima u arrestua të nesërmen, dhe ende mbahet në burg të përkohshëm, dhe restoranti u mbyll.

Autoritetet dyshojnë se, si ai ka shumë biznesmenë të tjerë të privilegjuar në vend, Kokedhima nuk ka licencë ose leje për biznesin.

Ne jemi përpjekur të kontaktojmë me Galdón, pronar i një pasurie të vlerësuar në 310 milion euro, por pa sukses.

Në vend të kësaj, burime të afërta me biznesmenin tregojnë se ata janë mirë dhe se duan të harrojnë sa më shpejt incidentin.

Edhe Ministri i Turizmit i Shqipërisë, Blendi Klosi, u takua me ta për të kërkuar falje për incidentin. Familja deklaron se “si shoferi, ashtu edhe policia lokale, autoritetet qeveritare dhe ambasada kanë treguar shumë interes dhe janë sjellë me një përkushtim dhe bashkëpunim absolut.

Sipas tyre Shqipëria u pëlqen shumë dhe se e konsiderojnë këtë një incident të izoluar “. /Express/

https://www.elconfidencial.com/mundo/2019-08-19/eugenio-galdon-ono-albania-turismo-porto-palermo_2183339/