Lajmi për më shumë vaksina dhe stimul financiar ‘çmend’ aksionet – Rritje në të gjitha tregjet globale

Aksionet globale u tregtuan në nivele rekord të Martën, falë optimizmit për shpërndarjen e vaksinave të koronavirusit dhe gjasave për një tjetër stimul të SHBA.

Doë Jones, S&P 500 dhe Nasdaq u rritën midis 0.4% dhe 0.6%. Indeksi Botëror MSCI, i cili përfshin një sërë aksionesh në 23 vendet e zhvilluara të tregut, shënoi brezin e tij më të gjatë fitues që nga janari 2018 dhe arriti rekorde.

Në Evropë, FTSE 100 e MB u rrit 0,5%, Euro Stoxx 50 dhe Gjermania DAX ishin gati të sheshta.

Reklama e sponzorizuar

Në Azi, Shanghai Composite i Kinës u rrit 1.4%, Nikkei i Japonisë u rrit 1.2% dhe Hang Seng i Hong Kongut u rrit 1.9%.

Sa i përket naftës, Brent Crude u rrit 0,1%, në 63,29 $ për fuçi dhe West Texas Intermediate u rrit 0,8%, në 59,95 $ për fuçi./Scan tv/