Tregjet financiare amerikane po kalojnë në një epokë të re

Atë që Kryetari i Rezervës Federale Amerikane, Jerome Powell e tha me tone të qeta të mërkurën ndoshta nuk ka tingëlluar si e rëndësishme. Por, në realitetet ishte tejet e rëndësishme.

Banka qendrore e SHBA-së tani pret të rritë normat e interesit në vitin 2023 ndërsa ekonomia post-pandemike lulëzon dhe inflacioni rritet. Kjo është më shpejt sesa tregoi në muajin mars, kur Fed parashikoi që normat do të qëndronin afër zeros për të paktën dy vitet e ardhshme, raporton cnn.

Dhe zyrtarët kanë filluar të diskutojnë se kur duhet të rikthejnë programin e madh të blerjes së aseteve të Fed-it, i cili ka mbledhur 120 miliardë dollarë letra me vlerë në muaj për të mbajtur të ulët koston e huamarrjes.

Reklama e sponzorizuar

Ndryshimi u ndje menjëherë në të gjithë tregjet, të cilat kanë qenë të “dehura” nga masa stimuluese e epokës së krizës për më shumë se një vit, transmeton Telegrafi.

Pas njoftimit, Dow ra më shumë se 380 pikë, ose 1.1 për qind dhe S&P 500 dhe Nasdaq Composite të dy ranë përkatësisht 1 për qind dhe 1.2 për qind.

Tregu i bonove gjithashtu përjetoi një rritje, të cilat kapin shifrat prej rreth 0,1 për qind. Rendimentet reale, të cilat i referohen asaj që paguajnë huamarrësit kur faktorizohet inflacioni, shënuan një rritje edhe më të madhe.

Dollari amerikan në tregtimin e fundit ishte në nivelin në të lartë në më shumë se dy muaj kundrejt një shporte të monedhave të tjera kryesore. Në Evropë, indeksi STOXX 600 ra për herë të parë të enjten, ndërsa rendimentet e obligacioneve qeveritare u rritën.

Fed rriti parashikimin e saj të inflacionit në vitin 2021 në 3.4 për qind, një për qind më lartë se vlerësimi i saj i mëparshëm.

Powell e bëri të qartë të mërkurën se Fed ende beson se presionet e çmimeve do të jenë kalimtare – dhe nëse është e gabuar, ajo ka mjetet që duhen për të adresuar problemin.

Por ka shumë pasiguri pasi Fed sheh fillimin e fundit, duke i detyruar investitorët të qëndrojnë në gatishmëri të lartë. Nëse rritja e inflacionit nuk ndryshon, banka qendrore mund të detyrohet të rritë shpejt normat.

“Ne nuk e hedhim poshtë në asnjë mënyrë mundësinë që të mund të funksionojë që [inflacioni] të vazhdojë më gjatë sesa pritej”, tha Powell.

Ueb-faqet e linjave ajrore dhe të bankave ranë shkaku i një dështimi tjetër të internetit. Linjat ajrore, bankat, bursat dhe platformat e tregtisë pësuan ndërprerje të shkurtër të faqes në internet të enjten herët pasi një pjesë kryesore e infrastrukturës së internetit dështoi, duke shkaktuar ndërprerjen e dytë të madhe të 10 ditëve të fundit.

Virgin Australia tha në një deklaratë të enjten se kishte zgjidhur një ndërprerje të IT-së të shkaktuar nga një dështim në Akamai Technologies, një rrjet global i shpërndarjes së përmbajtjes.

Ndërprerjet të enjten zunë në grackë kompanitë, duke përfshirë Southwest Airlines (LUV), United Airlines (UAL), Bankën e Komonuelthit të Australisë, Westpac Bank dhe Australi dhe Grupin Bankar të Zelandës së Re. Ueb-faqja e Bursës së Hong Kongut ishte gjithashtu offline për pak kohë.

Ndërprerjet vijnë pak më shumë se një javë pasi faqet e internetit dhe aplikacionet e panumërta në të gjithë botën ranë për rreth një orë kur Fastly, një tjetër rrjet i madh i shpërndarjes së përmbajtjes, pësoi një dështim të përhapur.

Sistemet e shpërndarjes së përmbajtjes përmirësojnë kohën e ngarkimit për faqet e internetit duke ruajtur përmbajtje dhe aspekte të tjera të faqeve të internetit dhe aplikacioneve, në servera që janë fizikisht më afër përdoruesve.

Ndërprerja gjithashtu preku vendet e Vanguard dhe E * TRADE, sipas monitorit Downdetector – një kujtesë e rëndësishme që tregjet globale mbeten të prekshme nga turbulencat e teknologjisë.

Punëtorët adoleshentë janë shumë të kërkuar këtë verë, veçanërisht në bizneset në Main Street.

Adoleshentët që punonin u goditën rëndë duke u largua nga puna shkaku i pandemisë. Në maj të vitit 2020, shkalla e tyre e papunësisë kombëtare ishte vetëm e ndrojtur prej 30 për qind, sipas të dhënave federale të vendeve të punës.

Por deri në këtë maj, ajo kishte rënë në 9.6 për qind – një nivel që nuk ishte parë që nga fillimi i viteve 1950, sipas Byrosë së Statistikave të Punës dhe të dhënave nga Rezerva Federale e St. Louis.

Adoleshentët tani po përfitojnë nga koha e vështirë që shumë biznese të vogla po përpiqen të punojnë në mënyrë adekuate operacionet e tyre ndërsa heqin kufizimet e pandemisë. Shumë të rritur nuk janë në gjendje të kthehen në punë akoma për shkak të kujdesit ndaj fëmijëve ose shqetësimeve shëndetësore.

Disa mund të kenë vendosur të largohen nga industria e tyre ose thjesht kanë zgjedhur të punojnë në një zinxhir më të madh që paguan më mirë. Të tjerët mund të presin derisa të skadojë 300 dollarë në javë shtesë për përfitimet e papunësisë.

Para pandemisë, Jeff Rogoff zakonisht do të punësonte vetëm adoleshentë si shoferë shpërndarjeje për restorantin e tij të picerisë Sazza, i vendosur në një periferi në jug të Denver. Por këtë verë, ai ka ndryshuar melodinë e tij.

“Nëse një adoleshent hynte dhe thoshte” Unë mund të punoj për tre muaj “, unë do t’i punësoja ata”, tha Rogoff, i cili vuri në dukje se restoranti i tij 15-vjeçar nuk ka qenë kurrë më i ngarkuar. /Telegrafi/