Home Financa Mbreti i kriptomonedhave humb gati 16 miliardë euro brenda një dite

Mbreti i kriptomonedhave humb gati 16 miliardë euro brenda një dite

I njohur gjithashtu si SBF, Sam Bankman-Fried ishte një multi-miliarder 30-vjeçar, i cili themeloi këmbimoren fitimprurëse të kriptomonedhave FTX, dhe më pas humbi të gjithë pasurinë në vetëm pak ditë.

Vetë Bankman-Fried dikur njihej si mbreti i kriptomonedhave dhe këmbimorja e tij e kriptomonedhave FTX e bëri atë miliarder dhe e vendosi në krye të tregut. Dhe me sa duket brenda natës, gjithçka u rrëzua, së bashku me vlerën e tij neto.

Bankman-Fried vjen nga një familje e klasës së mesme të lartë të akademikëve hebrenj. Duke filluar karrierën e tij, SBF hapi firmën tregtare Alameda Research dhe së shpejti u fut në lojën e kriptomonedhave. Në fund të vitit 2018, Bankman-Fried hapi këmbimoren e kriptomonedhave FTX.

Reklama e sponzorizuar

Me bazë në Bahamas, FTX ka fituar një reputacion si një nga këmbimoret më të qëndrueshme dhe më të besueshme në të gjithë kriptovalutat.

Në pozicionin e tij, SBF përdori asetet për atë që ai e përshkroi si altruizëm efektiv, duke shpëtuar firmat në vështirësi të aseteve dixhitale dhe duke dhuruar paratë e tij, duke përfshirë financimin e demokratëve në Shtetet e Bashkuara, raporton bbc.

Në kulmin e saj, investimet në kriptovaluta dhe aktivitetet e biznesit të SBF rezultuan tepër fitimprurëse. Ekspertët thonë se pasuria neto e SBF ishte 26 miliardë euro në kulmin e saj, megjithëse ajo ishte midis 10-16 miliardë euro në muajin tetor.

Pavarësisht kësaj, SBF shmangi shumicën e kënaqësive materiale që lidhen me të pasurit, duke zotëruar pak pasuri materiale fizike si vetura luksoze, rroba ose bizhuteri.

Por gjithçka ndryshoi në nëntor kur FTX u rrëzua.

Kjo ndodhi më 8 nëntor kur Binance, këmbimorja më e madhe e kriptomonedhave në botë, njoftoi se do të përpiqej të blinte FTX, e cila po përjetonte një krizë likuiditeti pasi firma shiti aksionet e saj në token FTX tek FTT, duke rrëzuar plotësisht vlerën e tokenit. Deri më 9 nëntor, Binance ishte tërhequr.

Në fund të fundit, SBF humbi statusin e miliarderit. SBF vendosi një rekord të ri për Indeksin e Miliarderëve të Bloomberg, i cili tha se vlera e tij neto ra 94 për qind në vetëm një ditë në vetëm 991 milionë dollarë, edhe pse vlerësimet aktuale thonë se ai nuk ka pasuri materiale dhe një vlerë neto shumë më afër 0.

Ai dha dorëheqjen si CEO i FTX, i cili që atëherë ka deklaruar falimentimin.

Aktualisht, SBF jeton në Bahamas, pavarësisht pretendimeve nga FlightRadar24 se Bankman-Fried ka ikur në Argjentinë. Autoritetet Bahamian aktualisht po monitorojnë SBF dhe drejtues të tjerë nga FTX.

Megjithatë, gazeta e lajmeve fintech Cointelegraph pretendon se Bankman-Fried mund të jetë duke u përpjekur të ikë në Dubai.