Sulmi ndaj Izraelit rrit kërkesën për arin dhe për asetet e sigurta

Ndërkohë që investitorët po monitorojnë nga afër ngjarjet në Lindjen e Mesme për të vlerësuar rrezikun gjeopolitik për tregjet, dhuna që shpërtheu në Izrael këtë fundjavë, ka nxitur lëvizje drejt aseteve të sigurta.

Persona të armatosur nga grupi palestinez Hamas hynë në Izrael në një sulm të paprecedentë të shtunën. Vendet perëndimore, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, denoncuan sulmin dhe premtuan mbështetje për Izraelin.

Ndërsa rreziqet gjeopolitike rriten, analistët thanë se ari dhe dollari do të vlerësohen dhe kërkesa do të rritet për asetet nga SHBA, të cilat janë shitur në mënyrë agresive gjatë këtyre ditëve. Aksionet amerikane ranë për naftën e papërpunuar, ari dhe thesaret u rritën.

Reklama e sponzorizuar

“Ky është një shembull i mirë se pse njerëzit kanë nevojë për arin në portofolet e tyre. Është një mbrojtje e përsosur kundër trazirave ndërkombëtare,” tha Peter Cardillo, kryeekonomist i tregut në Spartan Capital Securities, i cili parashikoi se edhe dollari do të përfitonte.

“Sa herë që ka trazira ndërkombëtare, dollari forcohet,” tha Cardillo.

Tregjet kanë reaguar javët e fundit ndaj një pritshmërie që normat e interesit në SHBA do të qëndrojnë të larta për një kohë të gjatë. Yield-et e obligacioneve janë rritur ndërsa dollari amerikan ka qenë në fitim të vazhdueshëm. Aksionet ndërkohë gjatë tremujorit të tretë, pësuan rëne të mprehtë por u stabilizuan në javën e fundit.

Wall Street tashmë po përballet me një rrezik të ri gjeopolitik pasi Izraeli i shpalli luftë Hamasit,” tha Edward Moya, analist i lartë i tregut në Oanda në Nju Jork.

Në përpjekje për të vlerësuar efektet e njëpasnjëshme të sulmit, analistët u fokusuan në çmimet e energjisë. Çmimet e naftës u rritën me më shumë se 4 dollarë për fuçi në tregtinë aziatike të hënën.

“Periudha se sa do të zgjasë dhe nëse të tjerët do të detyrohen të përfshihen në konflikt do të përcaktojë nëse ky është një moment i madh apo jo për tregun.” tha Brian Jacobsen, kryeekonomist në Annex Wealth Management, për situatën në Izrael.

Sulmi i Hamasit u mbështet nga Irani dhe nga Hezbollahu , aleatët libanezë të Iranit.

“Prodhimi iranian i naftës është rritur ndjeshëm gjatë viteve, por çdo përparim që ata kanë bërë me SHBA-në dëmtohet në mënyrë dramatike nga mbështetja e Iranit për sulmet në Hamas,” tha Jacobsen, duke shtuar se “humbja e mundshme e prodhimit do të ndikojë por nuk do të tronditë tregun.”

“Është shumë e rëndësishme tani se si do të reagojë Arabia Saudite,” tha Jacobsen. Uashingtoni është përpjekur të arrijë një marrëveshje që do të normalizonte lidhjet midis Izraelit dhe Arabisë Saudite .

David Kotok, kryetar dhe shefi i investimeve në Cumberland Advisors në Sarasota, Florida, tha se situata është shqetësuese pasi Shtetet e Bashkuara janë dobësuar nga mosfunksionimi në Uashington. Republikanët janë në kërkim të një kryetari të ri për Dhomën e Përfaqësuesve dhe pritet një përballje buxhetore.

“Më shqetësuese janë situatat që kërkojnë vendosmërinë e SHBA-së dhe aftësinë mbrojtëse të SHBA-së, e cila po dëmtohet gjithnjë e më shumë ”, tha Kotok./Reuters