Home Tags Rusia

Tag: rusia

Perëndimi po e shqyrton mundësinë që ta ndalojnë importin e arit...

0
Disa nga vendet kryesore ekonomike të botës, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe disa anëtarë të Bashkimit Evropian dhe Grupit të Shtatë (G7), po...

Nike largohet plotësisht nga Rusia

0
Kompania amerikane që merret me prodhimin e veshmbathjeve sportive Nike, po largohet nga Rusia. “Nike, Inc, ka marrë vendin që të largohet nga tregu rus....

Rubla ruse është në nivelin më të fortë në 7 vjet,...

0
Rubla e Rusisë arriti në 52.3 për dollar të mërkurën, një rritje prej rreth 1.3% një ditë më parë dhe niveli më i fortë...

Europë, industria e sheqerit në krizë – Fabrikat për përpunimin e...

0
Shfaqet gjithnjë e më shqetësuese situata në industritë e sheqerit, për faktin se reduktimi i furnizmit me gaz do të ndikojë në kapacitetet për...

Lufta në Ukrainë shkakton mungesa globale të ushqimit

0
Pushtimi rus në Ukrainë ka rënduar situatën ekonomike në gjithë botën dhe është duke ndikuar edhe në mungesa të ushqimit. Rusia dhe Ukraina janë të...

Gjermania: Rusia në kolaps ekonomik

0
Zëvendës kancelari i Gjermanisë Robert Habeck tha sot se të ardhurat e vazhdueshme që siguron Rusia nga çmimet e larta të karburantit krijojnë "dhimbje",...

BE bie dakord të ndalojë importin e 2/3 të naftës ruse

0
Udhëheqësit e Bashkimit Evropian ranë dakord të hënën vonë të ndalojnë dy të tretat e importeve të naftës ruse, si pjesë e një marrëveshjeje...

Zvicra zgjat sanksionet ndaj bankës ruse Sberbank

0
Autoriteti zviceran i Tregut Financiar (FINMA) ka njoftuar se do të zgjasë deri në gusht ndalesën ndaj bankës më të madhe ruse Sberbank. Ndalesa i...

‘Problemi francez’ që po rrezikon varësinë e gazit rus në Europë

0
Dështimet bërthamore të Electricite de France SA (Kompani shumëkombëshe franceze e shërbimeve elektrike) po dërgojnë valë në tregjet europiane të energjisë, duke rrezikuar të...

Banka Qendrore e Rusisë ul normën bazë të interesit në 11%

0
Banka Qendrore e Rusisë uli të enjten normën bazë të interesit nga 14% në 11%, duke përmendur një reduktim të inflacionit dhe fuqizimin e...