LG planifikon mbylljen për shkak të humbjeve të mëdha

LG Electronics tha të hënën se do të mbyllë biznesin e saj të smartfonëve pasi është në humbje.

Në janar, gjiganti elektronik i Koresë së Jugut tha se po shikonte të gjitha opsionet për mbyllje pas pothuajse gjashtë vitesh humbje që arrinin rreth 4.5 miliard dollarë (3.3 miliardë funte).

LG kishte bërë shumë inovacione, duke përfshirë kamera me kënd shumë të gjerë, duke u rritur në prodhuesin e tretë më të madh të smartphone-ve në 2013.

Reklama e sponzorizuar

Por pronarët thanë se tregu i telefonisë mobile ishte bërë “tepër konkurrues”.

Derisa Samsung dhe Apple janë dy kompanitë për telefona të mençur më të mëdhatë, LG ka vuajtur me çështjet e saj të hardverit dhe softverit.

Vitin e kaluar ka shitur 28 milion telefonë, krahasuar me Samsungun i cili ksihte 256 milionë, sipas firmës kërkimore Counterpoint.