Rritet çmimi i naftës në bursa

Janë rritur sërish çmimet e naftës në bursa, mes frikës se mund të ketë ndërprerje të prodhimit dhe prej ecurisë së pandemisë.

Çmimi i naftës bruto “Brent”, që merret si çmimi standard për botën dhe kontinentin europian, është rritur me 9 % gjatë javës, e kaloi në vlerën, 72 dollarë fuçia.

Ndërkohë nafta bruto amerikane ndali mbi 68,5 dollarë fuçia, nga 62 dollarë një javë më parë.

Reklama e sponzorizuar

Ndryshimet gjatë ditës u ndikuan nga natyra, përkatësisht nga uragani i fortë që pritet të lëvizë në fundjavë nga Karaibet në Gjirin e Meksikës e Teksas, një zonë ku operojnë disa rafineri kryesore nafte dhe gazi brenda SHBA-së.

Kompanitë thanë se kanë nisur të evakuojnë punonjësit dhe kanë pezulluar prodhimin në platformat përpunuese në det.

Rritjen e çmimeve raportohet se e influencoi edhe lajmi se Kina po arrin ta kontrollojë përhapjen e valës infektuese të llojit “Delta” të Covid-19, çka jep shpresa që këtë vit të mos ketë më kufizime si vjet, për sa i përket transportit nëpër botë.

Ndërkohë, pritet edhe lëvizja e OPEK-ut më 1 shtator, kur aleanca e vendeve prodhuese të naftës do të takohet për të vendosur për mbajtjen njësoj apo shtimin e prodhimit në treg.

Grupi kryesohet nga Arabia Saudite dhe Rusia dhe është vënë nën presionin e Amerikës që t’i stabilizojnë e ulin çmimet e naftës./oranews