OPEC+ fillon takimet që mund të qojnë në shkurtime të mëtejshme të prodhimit

OPEC dhe aleatët e tij fillojnë dy ditë takime të shtunën, të cilat mund të kulmojnë me shkurtime të mëtejshme të prodhimit deri në 1 milion fuçi në ditë, thanë burimet e OPEC + për Reuters, pasi organizata përballet me çmimet e larta të naftës dhe një tepricë të ofertës së afërt.

OPEC+, i cili grupon Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët e udhëhequr nga Rusia, pompon rreth 40% të naftës së papërpunuar në botë, që do të thotë se vendimet e tij politike mund të kenë një ndikim të madh në çmimet e naftës.

Tre burime të OPEC+ i thanë Reuters të premten se shkurtimet po diskutoheshin mes opsioneve për seancën e së dielës, kur ministrat e OPEC+ mblidhen në orën 14:00. (1200 GMT) në Vjenë. Para kësaj, ministrat e OPEC-ut do të takohen në orën 11:00 të së shtunës.

Reklama e sponzorizuar

Burimet thanë se shkurtimet mund të arrijnë në 1 milion fuçi në ditë, krahas shkurtimeve ekzistuese prej 2 milion fuçi në ditë dhe shkurtimeve vullnetare prej 1.6 milion fuçi në ditë, të shpallura në një lëvizje të papritur në prill dhe që hynë në fuqi në maj.

Nëse miratohet, kjo do të çonte volumin total të reduktimeve në 4.66 milionë fuçi në ditë, ose rreth 4.5% të kërkesës globale.

“Ky numër është i parakohshëm, ne nuk kemi hyrë ende në këto gjëra”, u tha gazetarëve të shtunën ministri i naftës i Irakut Hayan Abdel-Ghani kur u pyet për një shkurtim të mundshëm prej 1 milion bpd.

Zakonisht shkurtimet e prodhimit hyjnë në fuqi muajin pasardhës pasi të jenë rënë dakord, por ministrat mund të bien dakord gjithashtu për një zbatim të mëvonshëm.

Vendet perëndimore kanë akuzuar OPEC-un për manipulimin e çmimeve të naftës dhe minimin e ekonomisë globale përmes kostove të larta të energjisë. Perëndimi e ka akuzuar gjithashtu OPEC-un se i është bashkuar shumë Rusisë pavarësisht sanksioneve perëndimore për pushtimin e Ukrainës nga Moska.

Në përgjigje, zyrtarët e OPEC-ut kanë thënë se shtypja e parave nga Perëndimi gjatë dekadës së fundit ka nxitur inflacionin dhe ka detyruar vendet prodhuese të naftës të veprojnë për të ruajtur vlerën e eksportit të tyre kryesor.

Vendet aziatike si Kina dhe India kanë blerë pjesën e luanit të eksporteve ruse të naftës dhe kanë refuzuar t’i bashkohen sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë.