Pse po i humb vlera Bitcoin-it?

Bitcoin ra nën 40 mijë dollarë këtë javë për herë të parë që nga fillimi i dhjetorit, duke vazhduar rrëshqitjen prej më shumë se 15 për qind pasi Komisioni i Letrave me Vlerë miratoi 11 ETF-të e shumëpritur të Bitcoin.

Bitcoin fillimisht ra nën 40 mijë dollarë të hënën përpara se të rikuperohej shkurtimisht, dhe që nga mëngjesi i së martës ai po tregtohej pak mbi 39 mijë dollarë (në rënie rreth 3 për qind nga dje).

Kriptomonedha tani ka rënë me 16.6 për qind që nga 11 janari, një ditë pas miratimit të ETF-ve, duke krahasuar fitimet që ka bërë gjatë vitit të kaluar, të cilat ishin rritur me pritjen e miratimit të mundshëm dhe tërheqjen e investitorëve për të investuar në Bitcoin.

Reklama e sponzorizuar

Megjithatë, shumë analistë thonë se pritet një korrigjim çmimi, veçanërisht pasi Bitcoin tenton të bjerë pas lajmeve në dukje pozitive, raporton forbes.

Bitcoin Trust i Greyscale, i cili u bë një ETF në fillim të këtij muaji, ka parë gjithashtu dalje të mëdha pasi investitorët shesin, ndoshta duke rrëzuar çmimin e Bitcoin. FTX tashmë i falimentuar shiti gati 1 miliard dollarë në asete Grayscale, raporton CoinDesk.

Të tjerë vënë në dukje se Bitcoin duket se ka probleme për të mbajtur hapin me stoqet tradicionale që po rriten në çmim, me S&P 500 që ka arritur nivelet rekord javën e kaluar.

Antoni Trenchev i huadhënësit të kriptovalutave, Nexo tha për reuters se “ka një ndjenjë që investitorët e Bitcoin po vrapojnë në një shkallë lëvizëse në rënie tani.”

“Duke rënë nën 39 mijë dollarë, çmimi i Bitcoin tani rrezikon të shkojë përtej një korrigjim tipik pas rimëkëmbjes që filloi në muajin shtator”, tha Alex Kuptyshkevich, analist në FxPro.

Bitcoin vazhdon të mbajë shumë nga fitimet që ka bërë përpara miratimit të ETF-ve – për pjesën më të madhe të gushtit të kaluar, çmimi ishte nën 30 mijë dollarë. Një vit më parë, Bitcoin po tregtohej pak mbi 22 mijë dollarë, pas rënies masive të vitit 2022 që kulmoi me falimentimin e FTX.

Miratimi i Bitcoin ETF-ve u pa si një moment historik për kriptomonedhën, duke i lejuar investitorët të investojnë në Bitcoin pa paguar tarifat më të larta që vijnë me shumicën e këmbimoreve të kriptovalutave. Megjithatë, investitorët e Bitcoin kanë një histori të gjatë të blerjes së thashethemeve dhe shitjes së lajmeve, me rënie që vijnë shpesh pas ngjarjeve të mëdha në botën e kriptomonedhave.

Bitcoin pësoi rënie të ngjashme pasi këmbimorja Coinbase u bë “publik”, për shembull. Kathy Wood, ARK Invest e së cilës ishte një nga firmat që mori miratimin për një ETF të Bitcoin këtë muaj, më parë pranoi mundësinë e një tërheqjeje afatshkurtër pas miratimit të ETF, por ruajti besimin në potencialin afatgjatë të Bitcoin.

Bitcoin pritet të kalojë një proces “përgjysmimi” në fund të këtij viti, kur shpërblimi për nxjerrjen e Bitcoin do të përgjysmohet. Ky proces historikisht është shoqëruar me një rritje të çmimit të Bitcoin. /Telegrafi/